Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
oytun şanal kimdir

Oytun Şanal Kimdir? Usta Oyuncunun Hayatı

Oytun Şanal,  2 yıldır kanser tedavisi görüyordu. 3 gün önce fenalaşan ünlü oyuncu yoğun bakıma kaldırıldı. 20.09.2018 tarihinde hayatını kaybetti.

Oytun Şanal kimdir?

Ünlü dublaj sanatçısı, 3 Ocak 1937’de İstanbul’da doğdu. 1953’te Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümünü kazandı. Ancak yetersiz bulunduğu için okuldan ayrılmak durumunda kaldı. Sonrasında çocuk tiyatrosuna girdi.

Oytun Şanal eğitim hayatı

Şanal,1953 senesinde konservatuvar sınavlarına girmiş ve  Ankara’da yer alan Devlet Konservatuvarı Bünyesinde Tiyatro bölümünü kazanmıştır. Okulda başarısız olduğu için çocuk tiyatrosuna devam etmiştir. 1960 yılında yeniden sınava girerek tiyatro bölümünü kazanmış ve okulu bitirmiştir.

Ceyar

Ceyar

Oytun Şanal sanat hayatı

Şanal, Romeo ve Juliet, Sevgililer, Othello ve Çayhane adında sayısız tiyatro oyununda oynadı.

Zamanın büyük dizilerinden biri olan Uzay Yolunun Kaptan Kirk karakterini canlandırdı. Ayrıca, dönemin popüler olan dizisi Dallas‘ın başrol karakteri  olan J.R Ewing’i (Ceyar) seslendirdi.

Seslendirdiği Kaptan Kirk ile tanınan Oytun Şanal, Dallas dizisiyle de ünlenmiş başarılı bir sanatçıydı.

Şanal, Çocuğun Var Derdin Var ve Sihirli Annem de yer aldı.

Evlilik hayatı

Oytun Şanal, Dallas dizisinin Suel Ellen karakterini seslendiren, Elçin Şanal’la hayatını birleştirmiştir. Çiftin,  Cenk Şanal adında bir erkek çocukları ve Elif Şanal adında bir kız çocukları vardı. Çift, yaklaşık 2 yıl önce kızları Elif Şanal’ı kaybetmişti.

Hastalığı

Oytun Şanal, 2 yıl  boyunca akciğer kanseri tedavisi gördü. Kanser’le mücadele eden sanatçının seslendirdiği Dallas dizisinin baş rol oyuncusu da, 2012’de 81 yaşında kanser hastalığı yüzünden vefat etmişti. Eylül ayının ortalarında İzmir Dikili’de bulunan yazlığında ağırlaşan sanatçı, İstanbul Moda’da ki evine getirildi.17 Eylül 2018 Pazartesi günü, durumu daha da ağırlaşan ve ardından kalbi duran sanatçı, Kadıköy’de bulunan özel bir hastaneye kaldırıldı. Hastane’de kalbi çalışan sanatçının durumunun düzeltilmesi için uğraşılsa da, ünlü sanatçı kurtarılamadı.

İlgili İçerik  Can Bartu Kimdir? Can Bartu Biyografisi

Vefatı

Fenalaşmasından 3 gün sonra bugün, hayata veda etti. 81 yıllık ömrüne bir çok tiyatro oyunu, sayısız dublaj ve seslendirme çalışmaları sığdıran sanatçı, İzmir Çandarlı’da toprağa verilecek.

Yakın zamanda hayatını kaybeden Ferdi Merter Fosforoğlu hakkında detaylı bilgiye Ferdi Merter Fosforoğlu Kimdir? Usta Oyuncunun Hayatı başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir