akıllı araç teknolojisi

Parmak İzi Okuyuculu Akıllı Araç Piyasaya Çıkıyor

ODTÜ Gelişim merkezi bünyesinde çalışmalar gerçekleştiren Ar-Ge mühendisleri, yakın zamanda akıllı araç tasarlayacak. Otomobillerin parmak iziyle ve yüz tanıma sistemiyle çalışmasına imkan sağlayacak akıllı araç için tasarımlar ortaya çıkmaya başladı..

ODTÜ Teknokent Merkezi bünyesinde çalışmalar yapan Ar-Ge mühendisleri, gelecekte otomobillerin  yalnızca sürücülerin parmak izi ile çalışmasını sağlayacak özel bir akıllı araç teknoloji tasarlıyor.

Akıllı araç teknolojisi sürücünün parmak izini kullanacak

Akıllı araç teknolojisi sürücünün parmak izini kullanacak

ODTÜ Teknokent Merkezi bünyesinde çalışmalarına hız kesmeden devam eden Hermes Elektronik esas sahibi olan Aytek Savaş, yeni alınan kimlik kartları kullanılarak araç entegre sistemleri, güvenlik, anlık takip ve aracı uzaktan takip hibrit sistemleri üzerinde çalıştıklarını ortaya koydu.

Desteklenmeye değer görülen projeler için Ar-Ge çalışmalarını hız kesmeden sürdürdüklerini ortaya koyan Aytek, yürüttükleri bu proje sayesinde araçların yalnızca yetkilendirilmiş olan sürücüler tarafından hareket ettirilebileceğini hedeflediklerinin altını çizdi.

Sürücünün kendisine ait kimlik bilgileri ve yine kendisine ait olan parmak izinin kullanılacağı akıllı elektronik devre içeren özel bir cihaz üzerinde çalışılıyor. Tasarımda ki son durum ise çalışmanın sona yaklaştığı şeklinde. Ayrıca Savaş, hazırladıkları teknolojiyi yeni alınan T.C. kimliklerine doğrudan entegre etmeyi planladıklarını söyledi.

Akıllı Araç Teknolojisi Çalınmayı Bitirecek

Akıllı araç içerisinde yer alan parmak izi sayesinde araç başkası tarafından çalıştırılamayacak

Akıllı araç içerisinde yer alan parmak izi sayesinde araç başkası tarafından çalıştırılamayacak

Ortaya çıkacak yeni teknoloji programında, sürücü tanımlı olduğu aracına binip çipli olan kimlik kartını, kart yerleşimine uygun olan cihaza yerleştirecek ve ardından parmak izini cihaza okutacak. Ardından araç, sürücüsü kendisi için yetkili ise çalışmaya başlayacak. Sürücü doğrulanması durumunda araç yolunda ilerleyebilecek ancak kimlik araçla tanımlı değilse takip merkezine doğrudan alarm gönderecek. Bahsi edilen takip merkezi aracı uzak bir mesafeden takip ederek, ihtiyaç halinde uygun bir konumda uzaktan komutla aracı durdurabilecek. Araç içerisinde yer alan GPS ile aracı süreli olarak takip edebilecek.

Bu cihaz sayesinde, araç ile devamlı olarak iletişim kurulması sağlanacak. Bunun yanı sıra; aracın hızını, motor devrini, soğutma suyunun sıcaklığını ve lastik basıncı gibi çok çeşitli verileri kaydederek izleme merkezine aktarabilecek. Toplanan bu veriler sürücünün hatalı kullanımının olup olmadığını da anlık olarak takip edebileceği için kaza durumlarında da bu veriler kullanılabilecek. Veriler ayrıca sigorta için de kullanılabilecek.

Akıllı Araç Kamera Destekli Olacak

Dikiz aynasının üzerinde yer alan kamera ile güvenlik üst seviyeye taşınacak

Dikiz aynasının üzerinde yer alan kamera ile güvenlik üst seviyeye taşınacak

Yeni alınan T.C. kimlik kartlarının içerisinde yer alan bilgiler 3. kişilere açık olmayacak. Şirket bu konuda kişisel bilgi gizliliğine ne kadar önem verdiklerinin de altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir