pilates

Pilates Nedir Ne İşe Yarar? Yararları ve Zararları

Uzun bir geçmişe sahip olan pilates, konusunda uzman kişiler tarafından yönlendirildiğinde çok başarılı bir egzersizdir. Günümüzde yoğun bir şekilde yapılmaktadır.

Pilates nedir?

Vücutta bulunan kasların güç kazanması, vücuttaki fazla yağın eritilmesi, dengesiz vücut şeklinin dengeli ve esnek bir biçime girmesi amacıyla Joseph Pilates tarafından geliştirilen bir beden egzersizidir. Egzersizler minder üzerinde ya da özel olarak dizayn edilmiş aletlerle yapılır. 20.yüzyılda keşfedilen bu egzersiz, vücuttaki tüm kas gruplarını çalıştırabilen bir egzersiz türü olduğu için her kesimden kişi tarafından uygulanabilmektedir.

Pilates egzersizinden bir kare.

Reformer pilates nedir?

Reformer pilates, vücuda esneklik kazandırmak ve daha enerjik olmak adına pilatese has aletler eşliğinde yapılan egzersizlerdir. Reformer adlı aletin kullanımı ile uygulanan bu egzersiz sırasında normal pilatese göre daha fazla enerji yakılır. Bu sayede vücutta bulunan her kas noktası çalıştırılmış olur.

Pilatesin faydaları ve zararları

Bu egzersiz aksatmadan yapıldığı zaman vücudu şekle sokarak faydalarını belli etmeye başlıyor.

 1. Vücudun esnekliğinde artış gözlenir.
 2. Öncekinden daha zinde ve güçlü hissedilir.
 3. Kasların gücünde artış görülür.
 4. Vücutta biriken stres seviyesinde düşüş sağlanır
 5. Kan dolaşımının düzene girmesini sağlar.
 6. Omurilik ve bel ağrılarında azalma görülür
 7. Algıda açıklık hissedilir.
 8. Beyine giden kan miktarındaki artış beyin hücrelerinin beslenmesini sağlanır.

Pilates egzersizi rahat bir şekilde yapılabilmektedir.

Pilates zararları nelerdir?

Bahse konu olan egzersizin yanlış ve aşırı yapılması sonucunda vücutta bir takım hasarlara da yol açabilmektedir.

 • Diz ağrılarında artış,
 • Bağ kopmaları,
 • Ezilme ve çürükler
 • Omurilik ve bel bölgelerinde ağrı oluşumu
 • Vücutta halsizlik.
 • Baş dönmesi.

Pilatesin faydaları ne zaman görülür?

Bu egzersizin faylarının görülmesi için öncelikle egzersizlerin belirli aralıklarla kontrollü bir şekilde yapılması gerekir. Bünyeden bünyeye farklılık göstermekle birlikte, 10 dersten sonra vücut yavaş yavaş esnek, toparlanmış ve sağlıklı bir görünüm almaya başlar. Egzersizlerin yanında sağlıklı beslenmekte büyük önem taşımaktadır. 30. derse gelindiği zaman sağlıklı, güçlü ve esnek bir bedene kavuşmak mümkündür.

Bu egzersizde hareketlerin doğru yapılması vücut sağlığı açısından önemlidir. Bu yüzden egzersizlerin, konusunda uzman bir eğitmen eşliğinde yapılması doğru bir adım olacaktır. Egzersiz sürecine odaklanmak, başarılı sonuçlar almak için gereklidir. 3 Aydan sonra vücut sıkılaşarak vücuttaki kas oranında gözle görülür bir atış gözlenir.

Pilates egzersizi bireysel ya da toplu halde yapılabilmektedir.

Pilatesin psikolojik faydaları

Bu egzersiz, vücuttaki stres seviyesini düşürdüğü için, egzersize başlayan kişiler kendilerini rahatlamış ve arınmış hissederler. Vücudun ve zihnin koordineli bir şekilde çalışmasına olanak tanır. Bu sayede vücutta ağrıya ve çeşitli rahatsızlıklara neden olabilecek stres seviyesi minimuma indirilmiş olur. Bununla birlikte uykuyu düzene sokarak vücut sağlığına yardımcı olur.

Pilatesin omurgaya faydaları

Bu egzersiz, omurga çevresinde bulan adalelerin kuvvetlenmesine yardımcı olarak bölgeyi güçlendirir. Böylece omurga ağrısı ortadan kalkar. Ayrıca duruşu düzenleyerek ağrıların giderilmesine ve sağlıklı bir vücut kazanımını destekler.

Pilates topu, bu egzersiz içerisindeki en önemli ekipmanlardan bir tanesidir.

Pilates topu ne işe yarar

Kişinin vücut oranına uygun olarak seçilen top, vücuttaki hareketsiz yerlerin hareketini sağlamak için yardımcı olmaktadır. Bu egzersizi en yüksek verimle tamamlamak için yardımcı ekipmandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir