plastik yiyen bakteri nedir

Plastik Yiyen Mantar, Aspergillus Tubingensis Mucizesi

Plastik yiyen mantar olarak adlandırılan, Aspergillus tubingensis, plastik maddelerini parçalara ayrıştırabiliyor. Bilim insanları tarafından keşfedilen bu mantar türü, doğa için olumlu sonuçlar getireceğe benziyor.

Plastik yiyen mantar

Aspergillus tubingensis mantarları, genellikle meyve ve buğday benzeri gıdaların çürümesi ve endüstriyel fermantasyon nitelikleriyle bilinen Aspergillus türüdür. İlk defa 1934 senesinde Raoul Mosseray tarafından fark edilmiştir. Bu mantar türü mor ötesi ışınlara göstermiş olduğu yüksek direnç ile yüksek sıcaklıklarda rahatlıkla çoğalabilmesi gibi özellikleri, Dünya’nın farklı ılıman bölgelerinde görülmektedir; ancak bunların en başında Türkiye ile Hırvatistan gelmektedir; fakat Hollanda, Pakistan, Macaristan, Çin, Cezayir ve Tayland gibi bazı ülkelerde de görmek mümkündür. Bu mantarın sahip olduğu diğer bir özellik, 2017 senesinde Environmental Pollution gazetesinde yayımlanan makalede ilan edilmiştir: Plastik tüketebilme!

Plastik yiyen mantar

Plastik yiyen mantar

Plastik çöplüğünden mucizeye

Pakistan’daki çöp yığınlarından edinilen örneklerde, özellikle poliester poliüretan türündeki plastiğin doğal bozunma zamanının çok daha hızlı bir biçimde bozunduğu tespit edilmiştir. Sebebini inceleyen bilim insanları, Aspergillus tubingensis mantarının ürettiği esteraz ile lipaz enzimlerinin biyolojik bozunmaya sebep olduğunu göstermiştir. Bu enzimler aslında diğer canlıların metabolizmaları tarafından da üretilebilir; örneğin lipaz enzimi, insan türünde de üretilir. Fakat mantarlarda bulunan bu enzimlerin plastik adı verilen maddeyi parçalayabilmesi, söz konusu olan bu mantarların evrimsel adaptasyon sürecinden geçtiğini ifade etmektedir. Önceden Geomyces pannorum ile Phoma cinsi mantarların bu plastiği sindirebildiği görülmüştür – ki bu durum, söz konusu plastik türü maddelerin sindirme özelliğinin bağımsız bir biçimde evrimleşebildiğini göstermektedir.

Plastik yiyen mantar

Plastik yiyen mantar

Yalnızca bu da değil! Bilim insanları tarafından gerçekleştirilen çalışmada, diğer bir Aspergillus türü olan mantarların da plastik özellikli sindirme yeteneği olduğunu ifade etmektedir. Ayrıca bahsi edilen bu durum, toprak içerisinde yer alan plastiğin bozunmasına sebep olan ana organizmaların aslında bakteriler değil de, mantarlar olduğunu hipotezini doğrulamaktadır.

Araştırmacılar yaptıkları çalışmalarda, 3 farklı mekânda ve farklı koşullar içerisinde plastik yiyen mantar türünün plastik bozundurma sürecini detaylıca incelediler. Her seferinde bu mantarın ilk aşamada plastik üzerinde yayıldığını, ardından mantar hiflerinin plastik materyalin içine doğru olacak şekilde uzandığını, sonuç kısmında ise mantarın enzim salgısıyla ilgili plastiğin parçalarına ayrıldığını gösterdiler.

Eğer ki bu mantarların genetiği ile evrimi çok daha iyi anlaşılırsa eğer, endüstriyel plastik ürünleri daha verimli bir biçimde parçalamayı başarabilir; hatta bu enzimleri izole ederek güçlendirme gerçekleştirilerek Dünya’daki plastik çöp sorunu üzerinde başarılı bir şekilde çözüme yaklaşılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir