Poza taşı

Ponza Taşı Nedir? Ponza Taşı Yararları ve Kullanımı

Antik dönemden günümüze kadar gelen Ponza taşı genellikle bakım alanında kullanılmaktadır. Cilde canlık ve parlaklık verdiği için yaygın olarak tercih edilen pratik bir üründür. Özellikle ayak bakımı için tercih edilen ponza taşı hakkında detaylar yazımızın devamında..

Ponza nedir?

Ponza taşı, her renkte ve şekilde bulunabilen bir çeşit kayaçtır. Lavların en üst kısmında meydana gelen bir çeşit camdır. Halk dilinde genellikle köpük, hısır taşı ya da topuk taşı olarak bilinmektedir. Özellikle topuk bölgesinde oluşan sert ölü deri tabakasının temizlenmesi için kullanılır. Bu taşın asidik ve bazik olmak üzere 2 tür formu bulunmaktadır. Piyasada çoğunlukla asidik yapıda olan topuk taşları bulunmaktadır. Ancak bazik yapıda olanları daha dayanıklıdır. El ve ayak bakımı alanında tercih edilmesinin bir diğer nedeni ise suya dayanıklı olmasıdır.

Ponza taşı ile bakım

Türkiye’de yaygın olarak üretimi yapılan bu ürün, aktarlarda ya da cilt bakımı merkezlerinde bulunmaktadır. Üretim aşaması hem zaman hem de maddiyat açısından kolay olduğu için, piyasada çok uygun fiyatlara satılmaktadır. Cildin tahriş olmaması için, bakım yumuşak hareketlerle uygulanmalıdır.

Cildin yenilenmesi ve ölü hücrelerden arındırılması amacıyla kullanılan ponza taşı uygulamaları:

Dirsek kararmaları için

Cilt üzerinde güneş ışınlarının etkisiyle zamanla kararmalar oluşur. Kararmalar, özellikle dirsek kısımlarında oluşur. Uygulamaya başlanmadan evvel, bölge sıcak su ile yumuşatılır. Sonrasında işlem uygulanarak bölgedeki ölü katman temizlenir. Cildi kuru olan kişilerin, bakımdan hemen sonra nemlendirici krem kullanmaları, nasır oluşumunun engellenmesini sağlayacaktır.

Batıklar için 

Kol ve bacaklarda yanlış tüy alımı nedeniyle batıklar oluşmaktadır. Oluşan batıklar cilt üzerinde bulunan gözeneklerin kapanmasını ve cildin nefes almasını engeller. Bu da zamanla kapanan gözenekler üzerinde sivilce ve akne oluşumunu meydana getirir. Uygulamaya başlanmadan evvel cilt, duş jeli ya da sabunla yıkanmalıdır. Bu bakım uygulaması düzenli bir şekilde yapıldığında olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Ponza taşı, çoğunlukla el ve ayak bakımı için kullanılır.

Ponza taşı, çoğunlukla el ve ayak bakımı için kullanılır.

Ponza taşının temizlenmesi

Banyo esnasında kullanıldığı için, ponza taşı temizliği de oldukça önemlidir. Kişisel olarak kullanılması gereken bir üründür. Uygulama işlemi bittikten sonra, sıvı savun ile temizlenmeli ve ardından havlu peçete üzerinde kuruması için bekletilmelidir. Taşın iyice temizlendiğine emin olmak için bir süre  kaynak suda bekletilebilir. Temizleme işlemi ile uğraşmak istemeyenler,  kısa aralıklarla yenisini alabilirler.

Ponza taşı kullanım alanları

Dünyada en yaygın olarak üretildiği yer Amerikadır. Türkiye’de üretim payı yaklaşık %40 civarındadır. İnşaat sektöründe yalıtım sağlama amacıyla da kullanılan hısır taşı, ayrıca bahçe düzenlemeleri içinde de tercih edilmektedir. Kullanım alanı açısından geniş bir sıkalaya sahip olan ponza taşının diğer kullanım alanları şunlardır:

  • Seramik killer için dolgu malzemesi olarak,
  • Parlaklık vermek için,
  • Kauçuk yapımında,
  • Yüz bakımında peeling olarak,
  • Kedi kumunun temizlenmesinde,
  • Leke çıkarmak için,
  • Batık tedavisi için,
  • Kotların taşlanma işleminde kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir