Popüler suşi mekanları

Popüler Ve Lezzetli Suşi Kültürü

Dünya mutfaklarından faydalanmak, farklı kültürlere ait lezzetleri tatmak isteyenlerin, o kültürü değiştirmeden uygulaması ve uyum sağlaması önemli. Uzak Doğu mutfağı, Asya mutfağı, Çin ve Japon mutfağı da kendi içerisinde çok zengin kültürel mirasa sahip. İşte Japonya’nın geleneksel yemeklerinden biri olan suşi ve çeşitleri..

Zengin tarihi geçmiş

Suşi tarihi çok eski zamanlara, Antik Çin’e dayanmaktadır. İlk olarak Güneydoğu Asya bölgesinde ortaya çıkmış, sonrasında Japonya’ya doğru yaygınlaşmıştır.

Esas ortaya çıkış sebebi ise, balıkların daha uzun süre dayanmasını sağlamak için pirinç ve tuzu bir araya getirip mayalanması sağlanmıştır. Mayalanma işlemi ile korunan balıklar, tüketilip, pirinç kısmı atılırken sonraki zamanlarda pirinç sirke ile fermente edilerek bir arada tüketilmeye başlanmıştır.

Popüler suşi tarifi

Suşi yetenek ve sabır gerektiren özel bir yiyecektir.

Popüler suşi çeşitleri

Suşinin birbirinden özel çeşitleri var, fakat bazıları diğerlerine göre daha popüler.

Maki Suşi: Deniz yosununa yani nori adı verilen yosuna sarılan bu rulo pirinç içerisinde, balık ve sebze yer alıyor. Hazırlanan rulo 4 ile 6 parçaya dilimlenerek servise sunuluyor.

Nigiri Suşi: Elle şekil verilen ve yine üzerine konan balık ile şekli tamamlanan bu sushi herhangi bir şeye sarılmadan servis edilir.

Temaki Suşi: Elle şekil verilerek hazırlanan sushi çeşididir, ancak şekli rulo değil külah biçiminde olup, bu haliyle servise hazır hale getirilir.

Saşimi Suşi: Dilimler halinde kesilerek servise sunulan deniz ürünlerine ve de çiğ balığa bu isim verilir. Bu türün hazırlanmasında da pirinç yer almaz.

suşi nasıl yenir

Çok farklı suşi türleri mevcuttur.

Şuan yukarıda yer alan sushi çeşitlerinin üzerine çok sayıda çeşit eklenmiş olup, gün geçtikçe de sayıları artmaktadır. Yerel standartlar yerini uluslararası çeşitliliğe bırakıyor.

Deniz yosununun farklı görüntüsü insanlara korkutucu geldiğinden Japon şefler duruma bir çözüm buldu. Ruloyu tersine çevirdiler ve böylece pirinç dış kısmına gelmiş oldu. Bu rulo o zamanlar Los Angeles’ta çok popüler hale geldi ve California rulosu adını aldı.

En pahalı suşi

Dünya üzerinde bu zamana kadar yapılmış olan en yüksek ücrete sahip sushi, Filipinli şef tarafından hazırlanmıştır. İçerisinde Afrika elması ile 24 ayar altın bulunan sushi 2700$ ile rekor kırmıştır.

Uyarı: İçerisinde yer alan ürünlerin hamile ve emziren anneler için riskli olabileceği gözardı edilmemelidir, bu dönemler içerisinde çiğ deniz ürünlerinin yenmemesine özen gösterilmeli, beslenme planlaması mutlaka doktor bilgisi dahilinde olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir