Renk Körlüğü

Renk Körlüğü Nedir? Renk Körlüğü Nasıl Anlaşılır?

Renk körlüğü, retina bölgesindeki pigmentlerin yetersiz olması sonucu meydana gelen bir çeşit göz rahatsızlığıdır. Kadınlara oranla erkeklerde daha sık rastlanan bu sorun nasıl anlaşılır? Günümüzde renk körlüğü tedavisi nasıl uygulanmaktadır? Tüm detaylara bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Renk Körlüğü Nedir?

Kişide bu göz sorunu farklı çeşitlerde görülebilmektedir. Bazı durumlarda, kişi aynı rengin diğer tonları ayırt edememekte, bazı durumlarda ise kişi tüm renk tonlarını birbirine karıştırmaktadır. Bu durumda, göz problemi oldukça ileri seviyededir. Gözde pigmentlerin yetersizliği veya hiç olmaması durumunda görülen bu rahatsızlık, erkeklerde daha sık karşılaşılmaktadır.

Renkler, genellikle gri ve grinin diğer tonları şeklinde görmektedir.

Renkler, genellikle gri ve grinin diğer tonları şeklinde görmektedir.

Erkeklerde görülme olasılığı kadınlara oranla %10 daha fazladır. Renk körlüğü sorununda görülen en yaygın durum ise kişinin kırmızı ile yeşili ayıramamasıdır. Böyle bir durumda, trafiğe çıkılması son derecede tehlikelidir. Renk körlüğü görememe olarak düşünülse de bu algı son derecede yanlıştır. Bu göz sorununda, kişi renkleri birbirinden ayıramamaktadır.

Renk Körlüğü Belirtileri Nelerdir?

Renklerin algısı çocuklukta öğrenilmektedir. Bu dönemlerde çocuklar özellikle siyahı beyaz olarak, beyazı da siyah olarak öğrenmektedir. Bunun nedeni ise, renk körlüğü sorununun fark edilmemesidir. Çeşitli testler yapılmadan bu kusur anlaşılamamaktadır. Göz pigmentelerinin eksikliği sonucu doğan bu göz sorununda kişi renkleri genellikle gri ve grinin diğer tonları şeklinde görmektedir. Bu göz kusuru daha şiddetli olduğunda, farklı renkler de birbiriyle karıştırılmaktadır.

Genellikle doğumla birlikte görülen renk körlüğü, erkeklerde %10 kadınlarda ise %2'den az görülen bir göz kusurudur.

Genellikle doğumla birlikte görülen renk körlüğü, erkeklerde %10 kadınlarda ise %2’den az görülen bir göz kusurudur.

Renk Körlüğü Nasıl Anlaşılır?

Genellikle doğumla birlikte görülen renk körlüğü, erkeklerde %10 kadınlarda ise %2’den az görülen bir göz kusurudur. Anne ya da babanın taşıyıcı olması durumunda bu hastalık genetik olarak çocuğa da geçebilmektedir.  Bazı durumlarda, göz sinirlerindeki işlevsel sorunlar sonucu meydana gelmektedir. Çeşitli testlerle anlaşılan bu durum sonucu kişinin, denizci ve sürücü olması yasaktır. Özellikle kırmızı ve yeşil tonunun karıştırılması hayati tehlikelere neden olabileceğinden, bu tarz meslekleri yapmaları izin verilmemektedir.

Retina bölgesindeki pigmentlerin yetersiz olması sonucu meydana gelen bir çeşit göz rahatsızlığıdır.

Retina bölgesindeki pigmentlerin yetersiz olması sonucu meydana gelen bir çeşit göz rahatsızlığıdır.

Renk Körlüğü Fark Edildiğinde Ne Yapılmalı?

Renk körlüğü anlaşıldığı zaman, bu göz kusuru ile birlikte gelişen ya da bu sorununun oluşmasına neden olan başka bir göz rahatsızlığı olasılığının göz önünde bulundurulması ve göz muayenesine gidilmesi gerekmektedir. Kişide, göz tansiyonu, sinirsel bir sorun ya da bazı göz bozuklukları görülebilmektedir.

Renk Körlüğü Testi Nedir?

Renk körlüğü derecesinin belirlenebilmesi için uygulanan çeşitli testler bulunmakla birlikte, en çok tercih edilen test İshihara‘dır. Bu testte amaç renk levhalarında belirtilen sayının okunup okunmamasıdır. Kişi sayıyı hiç bir şekilde göremediği zaman renk körlüğü derecesi oldukça yüksek demektedir. Sayıyı fark etmesine rağmen bilemeyenler de ise orta derecede görülmektedir.

Çeşitli testler bulunmakla birlikte, en çok tercih edilen test İshihara'dır.

Çeşitli testler bulunmakla birlikte, en çok tercih edilen test İshihara’dır.

Renk Körlüğü Tedavisi Var Mı?

Renk körlüğü doğuştan yani kalıtsal şekilde meydana gelmişse, bu durumda herhangi bir tedavisi bulunmaktadır. Bu göz problemi sonradan göz sinirlerinde oluşan işlev problemi nedeniyle meydana geldiyse, bazı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Yapılan tedavide tam olarak iyileşme görülmese de, belirtiler minimuma indirilebilmektedir. Ayrıca sağlık açısından zararı olmayan bu durum, göz kontrolüne gidilmedikçe fark edilmemektedir. Ancak durumunun ilerleme riskine karşın, göz kontrollerinin kesinlikle ihmal edilmemesi ve en az 6 ayda bir gidilmesi gerekmektedir.

Mevsimsel değişimler sonucunda da göz sorunları (göz alerjisi gibi) oldukça sık görülen bir problemdir. Bu nedenle, herhangi bir belirtide mutlaka göz muayenesi yapılmalıdır.

[vc_row][vc_column][vc_tta_accordion style=”modern” color=”white” c_align=”center” active_section=”1″ no_fill=”true” collapsible_all=”true”][vc_tta_section title=”Kaynaklar” tab_id=”1542797965754-79e45b47-abcc”][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text]

  • www.bbc.com

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_tta_section][/vc_tta_accordion][/vc_column][/vc_row]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir