Sülfatsız şampuan diğer adıyla tuzsuz şampuan kullanmak saç sağlığını korur.

Saç Bakımında Sülfatsız Şampuan Dönemi

Sülfatsız şampuan, günümüz şampuanlarıyla karşılaştırıldığı zaman en belirgin özelliğinin köpürmemesi olan, saçlarda yumuşaklık sağlayan şampuan türüdür. Bebek şampuanlarının içerisinde yer almayan sülfat sayesinde, saç sağlığını koruyarak, saç problemlerinin önüne geçilmesine yardımcı olur. Peki, adından bu kadar söz ettiren sülfatsız şampuan nedir ve hangi markalar tuzsuz şampuan üretiyor?

Sülfat nedir?

Saça uygulanan ısıl işlemler saça geri dönüşümü olmayan zararlar verir.

Saça uygulanan ısıl işlemler saça geri dönüşümü olmayan zararlar verir.

Sülfat; şampuanlarda köpürmeyi sağlayan, temizlik hissi veren bir madde. Bir çok temizlik ürününün de içerisinde yer alan sülfat SLS (Sodyum Lauryl Sülfat) olarak da ürünlerin içerik kısımlarında yer alabiliyor.  Diğer kısaltmaları; SLES, ALS ve MLS şeklindedir.

Şampuanlarda neden sülfat var?

Öncelikle içerisinde yer alan kimyasal madde köpürmeyi sağladığı ve saç derisindeki yararlı yağları aldığı için sanki daha iyi arınma hissi oluşturduğu yanılgısı sebebiyle bu tür ürünler kullanılıyor. Bir diğer sebep ise içeriğin daha ucuza mal edilebilir olması sebebiyle içeriğinde yer alan bu maddeden vazgeçilmiyor.

Sülfatsız şampuan ne işe yarar?

Doğru saç bakımı ile saçlarınızı kestirmeden uzatabilirsiniz.

Doğru saç bakımı ile saçlarınızı kestirmeden uzatabilirsiniz.

Tuzsuz şampuan saç döker mi diye düşünenler olabilir. Ancak tam aksine içerisinde sülfat maddesi bulunmayan şampuanlar saç teli ve saç derisi için çok daha sağlıklıdır. Saç dökülmesini azalttığı gibi sağlıklı saç uzamasına da yardımcı olmaktadır.

Çoğunlukla Hindistan cevizinden kaynak alan bu şampuan türleri; diğer sülfat içeren şampuanların aksine daha nazik ve daha yumuşak bir temizlik sağlıyor. Kimyasal içeriği olmayan, tamamen organik içerikten oluşan şampuanlar, saç köklerinin beslenmesine de yardımcı oluyor. Saçlarda kırılma, çatallanma, yıpranma ya da kuruma durumunu tetiklemiyor.

Sülfatsız şampuan kullanmanın avantajları

Sülfatsız şampuanlar saç sağlığını korur.

Sülfatsız şampuanlar saç sağlığını korur.

1) Sülfat bulunmayan şampuan, saç ve saç derisi üzerindeki doğal yağların kaybolmasına yol açmaz. Seç derisini tahriş etmez. Saç dökülmesine ve saçların canlılığını kaybetmesine yol açmaz. Aksine, saçın rahat bir nefes almasına yardımcı olur.

2) Temiz ve doğaldır. Saç derisi üzerinde iz bırakmaz.

3) Boyalı saçlarda renk kaybına yol açmadığı için, uzun süre saç renginin korunmasına yardımcı olur.

4) Keratin bakımı gibi etki eder. Saçlara nazik işlem yapar.

5) Dalgalı ve kıvırcık özellikteki saç tellerinin yatışmasına ve daha düz gibi görünmesine yardımcı olur. Yazın kuru saçlar sanki bakım yapmış gibi görünür.

Sülfatsız şampuanlar hangisi?

Tuzsuz şampuan markaları.

Tuzsuz şampuan markaları.

Günümüzde bir çok marka içerisinde sülfat bulunmayan şampuanlarını piyasaya sürdür. Bunların en bilinenleri:

  • L’oreal
  • Kerastase
  • Syoss
  • Sebamed
  • Yves Rocher
  • Avon

bilinen tuzsuz şampuan markalardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir