Şeker Tüketmenizi Engelleyecek Etkili Yöntemler

Dünyayı ciddi şekilde etkileyen obezite, kanser ve diyabet gibi hayati önem taşıyan hastalıkların şeker içeren ürünlerle ilişkili olduğu biliniyor. Peki, sağlığımız üzerinde bu kadar olumsuz etkileri olan şekerden nasıl vücudumuzu arındırabiliriz? Vücudumuzdan şekeri uzaklaştırmanın en etkili yolları…

Şeker hangi hastalıkların oluşumuna zemin hazırlıyor?

Dünyayı ciddi şekilde etkileyen obezite salgınının ile kronik hastalıkların perde arkasında şeker yer alıyor. Kalp hastalıkları, kanser, demans, Tip-2 diyabet hastalığı gibi pek çok rahatsızlık şekerle ilişkilendiriyor. Bununla birlikte vücuttaki etkisine bakıldığı zaman işlenmiş beyaz un içeren ürünlerin de şekerden aşağı kalır bir yanı yok.

Araştırmalar, şeker içeren gıdaların insan sağlığı için zararlı olduğunu ortaya koymaktadır.

Araştırmalar, şeker içeren gıdaların insan sağlığı için zararlı olduğunu ortaya koymaktadır.

Kimler Şeker Kullanmamalı?

Vücudunuzun şeker detoksuna ihtiyacınız olup olmadığını bilmek için, yapmanız gereken yedi ufak anket var. Eğer anket içerisinde yer alan bu sorulardan bir tanesine verdiğiniz yanıt evet ise, hayatınızda şeker detoksu denemeniz oldukça faydalı olacaktır. Anket içerisinde yer alan sorular şu şekildedir;

Bel çevresinde yağlanma durumu şeker içeren gıdaların tüketimine işaret etmektedir.

Bel çevresinde yağlanma durumu şeker içeren gıdaların tüketimine işaret etmektedir.

 • Karın bölgenizde bir yağlanma mevcut mu?
 • Aşırı kilolu bir kişi misiniz?
 • Şeker ve karbonhidrat ürünlerini aşerir misiniz?
 • Kilo kaybetmekte zorluk çeker misiniz?
 • Yemek yedikten kısa bir süre sonra uykunuz geliyor mu?
 • Şeker ve un içeren ürünleri yemeyi durdurduğunuz zaman yoksunluk belirtileri ortaya çıkıyor mu?
 • İyi hissedebilmek adına devamlı yemek yiyor musunuz?
 • Şişkinlik, reflü, hassas bağırsak durumu, eklem ağrısı, zayıflayan hafıza ve ruh hali çöküşü ve alerji semptomları var mı?

anket içerisinde yer alan önemli sorulardandır

Vücudu şekerden arınmanın etkili yolları

Biyolojik bir bağımlılıktan arınmanın tek yolu onu aniden bırakmaktır. Bağımlılar yalnızca bir içki ya da bir sigara kullanımı ile kendilerini durduramazlar. Bu nedenle tamamıyla bırakmak gerekir. Şekeri, unlu ürünleri, sentetik tatlandırıcıları, trans yağ ve hidrojenize yağ  içeren gıdaları ve de MSG yani mono sodyum glutamat içeren ürünlerin tamamını bırakın. 10 gün süresince, kutulu, paketlenmiş ya da konserve gıdaları yemeyin. Bu süreçte mutlaka doğal gıdalar tüketin.

Sıvı formunda olan şeker katı gıdalardan çok daha kötüdür. Çünkü, sıvı şeker doğrudan karaciğere gider ve bu nedenle göbek bölgesinde yağlanmaya yol açar. Yediğiniz halde tok hissetmezsiniz, bu nedenle gün boyu yediğinizden çok daha fazla yemek yersiniz.

 • Her öğünde protein almak, kan şekerini dengeye sokmanın en iyi yoludur. Bu nedenle çiftlik yumurtası yemekle başlayın. Bunun yanında kuruyemiş, balık gibi protein değeri yüksek gıdaları, her öğününüze eklemeyi deneyin.
 • Yağ şişmanlatmaz ama şeker şişmanlatır. Yağ doyurur, kan şekerini düzene sokar ve hücrelere ihtiyaç duydukları o enerjiyi verir. Proteinle beraber, her bir öğünde sağlıklı olan yağlar tüketin. Zeytinyağı, tereyağı ve omega-3 bu tip yararlı yağlardandır.
Şeker içeren gıdalardan vücudu arındırmak için en etkili gıdalar protein içeren gıdalardır.

Şeker içeren gıdalardan vücudu arındırmak için en etkili gıdalar protein içeren gıdalardır.

Çantanızda sağlıklı atıştırmalıklar bulundurun

Kan şekerinizin azaldığı zaman, ofis ya da alışveriş merkezi gibi ortamlarda olmak detoksunuzu bozmanıza yol açabilir. Buna engel olmak adına, yanınızda mutlaka acil durumlar için yemek bulundurun. Sağlıklı proteinler bu aşamada ani acıkma durumunda detoksa devam edebilmenizi kolaylaştırır.

 • Stres durumunda kortizol gibi hormonlar vücudumuzda artış gösterir. Kortizon değeri yükseldiği zaman açlık durumu meydana gelir. Yapılan araştırmalara göre derin bir şekilde nefes almak mevcut stres seviyenizi azaltarak vücudun yağ depolamasını değil aksine yağ yakmasını tetikler.
Stres hali kortizol seviyesinde artışa yol açtığı için kişi daha fazla yemek yemek ister.

Stres hali kortizol seviyesinde artışa yol açtığı için kişi daha fazla yemek yemek ister.

 • Yapılan bir diğer araştırma ise mide yanması durumunun  kan şekerinin dengesini bozduğu yöndedir. Mideyi yakan gıdaların başında ise şeker, un ve de trans yağlar yer almaktadır. Ayrıca alerjik besinler de bu mide yanmasına yol açar. 10 gün boyunca süt ürünleri ile glüten içerek gıdaları bırakmayı deneyin. Bu gıdaları bırakmak zorlu olabilir ancak  2-3 gün boyunca vücudunuza almadığınızda, enerjinizin yerine geldiğini çok rahat bir şekilde fark edeceksiniz.
sağlıklı uyku düzeni nasıl oluşturulur

sağlıklı uyku düzeni nasıl oluşturulur

 • Az uyku süresi karbonhidrat aşermenize yol açar. Yapılan bir araştırmada, yetişkinler için önerilen 8 saatten az uyku uyumanın açlık hormonlarının arttırdığı gözlenmiştir. Yeterince uyku alamayan, uyku kalitesi düşük olan vücut eskisinden daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuyor ve şekere yöneliyor. Bu nedenle kaliteli uyku uyumak, aşırı yemek yeme durumu için en iyi savunma olarak görülüyor.

Uyarı: Herhangi bir diyet modelini uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman kişilere muayene olunması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir