şile bezi festivali

Şile Bezi Festivali Ne Zaman, Nerede Başlıyor?

Şile Bezi, dokuma el tezgahları kullanılarak, pamuk ipliği ile dokunan, bütünüyle Şile’ye özgü olan bez türüdür. Şile’ye özgü bir kumaş olması ve otantik özelliği sebebiyle bu beze Şile adı verilmiştir. Günümüzde Şile bezi kullanılarak, birbirinden farklı kıyafetler üretilmektedir. Terletmeyen, ucuz ve sağlıklı olmak gibi birden fazla özelliği bulunan şile bezinin tarihçesi ve özellikleri yazımızın devamında.. 

Şile bezi nedir?

Orijinal Şile bezi

Orijinal Şile bezi

Şile ilçe’sinde çok meşhur olan bu bez; yaklaşık olarak 50 yıllık bir geçmişe sahiptir. İlk zamanlar ipekçilik yaparak kumaş elde eden belde halkı daha sonrasında ketencilik yaparak kumaş üretmiştir. Ancak keten dokumasının zor ve zahmetli olması sebebiyle 1990 senesinden sonra pamuk ipliğinden kumaş elde etmeye yönelinmiştir. 

Bu bezi türünü diğer pamuklu bezlerden farklı kılan onun benzersiz dokusu ve dokumasının farklı oluşudur. Şile’de üretilen bu bez türünün bir benzer türü daha yoktur.

Şile bezi nasıl üretilir?

Şile Bezi dokuma aleti

Şile Bezi dokuma aleti

Bu bezin üretim aşamasında atkı ve çözgü için kullanılan ham madde sıfır numara kıvrak adı verilen özel bükümlü pamuk ipliğidir. Dokumacı, mevcuttaki pamuk ipliklerini kelepir halde temin eder. Ardından bu pamuk ipliklerini çiriş adı verilen ve ölçü ayarının eskilere dayanan özel bir yöntemle hazırlandığı bakır kazan içerisindeki un çorbasında kaynama işlemine tabi tutulur. 

Pamuk ipliklerinin kazan içerisinde yer alan karışıma iyice doyması saplanır. Ardından kuruyan bu çileler, çıkrık adı verilen alete sarılır ve ardından bezin dokuma aşamasına geçilir. 

Dokunan bu bezler, kireç kaymağı adı verilen bir sıvı içerisine batırıldıktan sonra denizde yıkanır ve üzerine kum serilerek kurumaya bırakılır. 

Şile bezinin farkı nedir?

Bu bez, 20 numara  kıvırcık adı verilen bir iplikle gerçekleştirilir. Bunun yanı sıra Şile bezinin çok farklı özellikleri vardır. Bunlar;

  • Atkı ve çözgü kıvrak özellikte iplikten yapılır.
  • Etamin şeklinde bürümcük dokusuna sahiptir.
  • Orijinal rengi bejdir. Ancak günümüzde boyalarla kumaş renklendirilir.
  • 200 ve daha fazla sayıda el sanatları motifi bulunmaktadır.
  • Ter emici olduğu için sağlıklıdır.
  • Yazın serin tutan bir özelliği vardır.
  • Rahatlıkla hediye olarak alınabilir.
  • Bir ilçeye ait özel bir kumaş türüdür. Yurtdışına pazarlanır. 
  • Şairlerin şiirlerine konu olmuştur.

2019 Şile Bezi festivali ne zaman?

30 yılı aşkın süredir düzenlenen Şile Kültür ve Sanat Festivali, 2019 yılında da düzenlenecek. 30 Ağustos 2019 tarihinde başlayacak olan 32. Şile Bezi Festivali 2019 Şile ilçe’sinin tarihi güzellikleri, doğal zenginlikleri ve kültürel mirasının tanıtımında etkili olacak. 

2019 yılı Şile Müzik Festivali; bu yıl 1 Eylül balık sezonunun açılması sebebiyle geleneksel bir törene de ev sahipliği yapacak. Festivalde çok sayıda ünlü sanatçı sevilen parçalarını seslendirecek. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir