Sıtkı Sezgin Kimdir? Hayatı ve Yeşilçam Filmleri

Sıtkı Sezgin ya da Şişko Nuri bir Türk sineması oyuncusudur. Türk sinemasında hayat verdiği çocuk tiplemeleriyle tanınan ve lakabının Şişko Nuri olduğu sanatçı Sezgin hayatını kaybetti. Sinemayı bırakan Sezgin memleketi olan Samsun’a dönmüş ve geri kalan hayatını orada devam ettirmiştir.

Sıtkı Sezgin kimdir?

Sıtkı Sezgin 1949 yılında Samsun’da dünyaya gözlerini açtı. Türk sinemasında hayat verdiği çocuk tiplemeleriyle tanıdığımız Sezgin; çok sayıda yeşilçam film projesinde yer aldı. 17 Ağustos 1999 tarihinde yaşanan Gölcük depreminde yaşamış olduğu evini kaybetti. Ardından da sinemayı bıraktıktı. Samsuna yerleşen Sezgin hayatının bundan sonraki dönemini Samsun Büyükşehir Belediyesine ait olan huzurevinde devam etti.

Sıtkı Sezgin sanat hayatında yer almış önemli bir sanatçıydı.

Sezgin, çoğu yeşilçam sanatçısının olduğu gibi sevenlerine kırgınlığını dile getirmiş bir sanatçıydı. Hastalığı dönemi boyunca yanında olan arkadaşı  Renkli Rüyalar çocuk tiyatrosunda beraber sahne aldığı ve tiyatro oyuncusu olan Fuat Dilek tarafından yalnız bırakılmadı. Sezgin’in anjiyo olmadan evvel sevenlerine selamlarını gönderdiğini söyledi.

Sağlık durumu

Sezercik filmlerinde yer alan Şişko Nuri rolüne can veren Sezgin, ölümünden kısa bir süre önce sağlık sorunlarından dolayı hastaneye kaldırıldı. Yaklaşık olarak 10 senedir Samsun Büyükşehir Belediyesinin  Huzurevi bünyesinde yaşayan  Sıtkı Sezgin OMÜ hastahanesine kaldırıldı. Ondokuz Mayıs Üniversitesi bünyesinde anjio olan Sezgin’in aynı zamanda başka sağlık sorunları da bulunuyordu. Böbrek ve karaciğer yetmezliği de bulunann Sezgin yoğun bakım altında tedavisini sürdürüyordu. Sezgin’in sevenlerine kırgın ve sitem dolu olduğu en son bilinen konuydu. Tedavi gördüğü Ondokuz Mayıs Üniversite Hastahanesi’nde 69 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Sıtkı Sezgin filmleri ve ödülleri olan bir sanatçıydı.

Sezgin’in cenazesi

Şişko Nuri olarak bilinen Sezgin, 19.08.2018 tarihinde Samsun Büyük Cami’de kılınacak olan cenaze namazının ardından alınarak Derecik Mezarlığı konumunda defnedilecek.

Sıtkı Sezgin filmleri

Sezgin sinema içerisinde bulunduğu dönemlerde 9 adet filmde rol almıştır. Ayrıca çocuk tiyatro ve gösterilerinde de uzun süre sahne almıştır.

Ayşecik ve Sihirli Cüceler (1971)

Hayat Sevince Güzel (1971)

Öksüzler (1973)

Ah Dede Vah Dede (1976)

Sıtkı Sezgin ve Şişko Nuri karakteri

Sevgili Dayım (Tarık’ın Bisikletini Kaçırdığı Çocuk) – 1977Adile Teyze (1982)

Nikah Masası (1984)

Alman Avrat 40 Bin Mark (1988)

Alman Avrat’ın Bacısı (1990)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir