Skolyoz nedir

Skolyoz Nedir? Omurga Eğriliği Belirtileri, Tedavisi

Omurga eğriliği şeklinde karşılık bulan skolyoz; popülâsyonun her yaştan ve her cinsiyetten bireyini etkileyebilecek ortopedik bir rahatsızlıktır. Omurga eğriliği, solunum komplikasyonları da dâhil olmak üzere çok sayıda sorunu da beraberinde getirmektedir.  Skolyoz nedir? Omurga eğriliği belirtileri, nedenleri, tedavi ve korunma yolları hakkında detaylar yazımızın devamında yer almaktadır.

Skolyoz Nedir?

Omurganın doğrusal yapısının bozulmasıyla karakterize rahatsızlığa denmektedir. Diğer bir tanımı omurga eğriliği olan bu rahatsızlık, genç yaştaki bireylerde yaygın şekilde görülmektedir. Belirtiler ne kadar erken fark edilirse eğer tedavi sayesinde durum ciddi boyutlara taşınmaz.

Omur Eğriliği

Omur Eğriliği

Omurga düzleminde meydana gelen bir eğriliğe bu hastalığın tanısını koyabilmek için eğrilik açısının minimum 10 derece olması gerekmektedir. Normal şartlarda omurgaya arkadan bakıldığında düz bir çizgi görülmektedir. Gövdenin sağa ve sola uzanma hareketlerinde ise diskler kendi etrafında dönmektedir. Ancak bu üç boyutlu deformitenin sonucunda omurilik hattı arkadan C ya da S harfleri şekillerinde görünür. Bu durumda omur disklerinin dönme sınırları kısıtlanmaktadır.

Skolyoz, kifoz ve lordoz, omurga üzerinde ortaya çıkan eğriliklerdir. Skolyoz; omurganın özellikle sırf ve bel bölgesinde sağa ya da sola doğru eğrilmesi durumudur. Kifoz;sıklıkla sırt bölgesinde görülen ve omurganın ileri doğru eğilmesi durumudur. Lordoz; bel bölgesinde omurganın aşırı eğrilmesi durumudur.

Skolyoz nedenleri;

Omurga eğriliğinin%80’inde eğriliğin sebebi saptanamayabilir. Fakat omurga eğriliğine sebep olan yapısal bozukluklar incelendiğinde;

Doğumsal yapısal bozukluklar,

 • Nöromusküler hastalıklar (siringomiyeli, çocuk felci, musküler hastalıkları vb),
 • Omurga tümörleri,
 • Metabolizma hastalıkları,
 • Duruş bozuklukları,
 • Konjenital skolyoz,
 • Marfan Sendromu,
 • Erken çocukluk çağında başlayan infantil ve juvenil skolyoz
 • Ehler Danlos Sendromu,
 • Bacak boyut farklılığı,
 • Polio, inflamatuar hastalıklar omurga eğriliği nedenlerinden sayılabilmektedir.

Skolyoz Görülme Oranı

Omurga eğriliğinin görülme sıklığı %0.2 ila %6 arasındadır.  Ancak %80’i idiopatik yani sebebi belirlenemeyen türdedir.

Kadınlarda, erkeklere oranla daha fazla görülmektedir.

Skolyoz Belirtileri

Olguların, %40’ı bel ve sırt ağrılarından şikâyetçi olmakla ortaya çıkar. Muayene sonrasında gerçekleştirilen omurga röntgenleri sonucunda ise tanı koyulur.

Erken dönemlerde ortaya çıkabilecek olan omurgada eğrilik belirtileri şu şekildedir;

 1. Omurgada eğri duruş,
 2. Dönme hareketlerinde kısıtlılık,
 3. Eğilmede güçlük,
 4. Omuz ya da kalça kemiklerinin çıkıntılarında görülen asimetri,
 5. Bir yöne daha fazla meyil etme gibi belirtilerin bir ya da birden fazlası görülebilmektedir.

Skolyoz Tedavisi

Omurga eğriliği sabit kalan bir rahatsızlık değildir ve tedavi edilmezse ciddi şekilde ilerleme kaydedebilir. Nadiren kendi kendine düzelebilen ancak daima kontrol altında tutulması gereken bu tabloda tedavi için eğrilik açısı en önemli kriterdir. Tanıya bağlı tedavi sürecini belirlerken hastanın yaşı, cinsiyeti, eğrilik yönü ve derecesi, şikayetlerin yoğunluğu diğer önemli kıstasları oluşturur.

Skolyoz Röntgen

Skolyoz Röntgen

Takip altına alınan omurga eğriliği rahatsızlığında 15 dereceden daha az olan eğriliklerde yalnızca düzenli egzersiz tavsiyeleri yeterli görülmektedir. 15-20 derece arasındaki eğrilikler fizyoterapi programı kapsamına girmekte, 25 derece üzerindeki eğrilikler ciddi bir tedavi programını şart koşmaktadır.

Fizik tedavi uygulaması konusunun uzmanı olan kişiler tarafından bireysel ve kapsamlı bir değerlendirme sonucunda kişiye özgü bir egzersiz planı oluşturulur. Ancak eğriliğin 20 derece üzerinde olması  korse kullanımı ile egzersiz yapılmasını gerektirmektedir.

Omurga eğriliği tedavisinde Schroth tedavi, akupunktur, Vojta terapi de yer almaktadır.

Hangi yöntemin seçileceği uzman görüşü gerektirmektedir.

Eğrilik açısının 50 derece üzerinde olduğu ciddi vakalar için ameliyat gerekebilmektedir. Ancak yine bu durum uzman muayenesi ve yönlendirmesiyle gerçekleşebilmektedir.

Skolyoz için Koruyucu Yöntemler

Özellikle erken dönem omurga eğriliği durumundan korunabilmek için koruyucu yöntemler şunlardır;

Pilates içerisinde yer alan egzersizler, vücut esnekliğini ve kas kuvvetini etkili bir biçimde geliştirmektedir. Pilates egzersizleri haricinde yüzme, doğru postürde oturma ve yatma, çantaları tek taraflı taşımamaya dikkat etme, poşetleri tek elde taşımama, ileri dönem omurga eğriliği için önleyici yöntemler içerisinde yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir