Squat nedir

Squat Nedir? Squat İle Nasıl Forma Girilir?

Squat, özellikle karın, kalça ve bacak bölgesini çalıştırmak için tercih edilen bir egzersizdir. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için iyi beslenme kadar düzenli egzersiz yapmak da önemlidir. Özellikle çalışan kişilerin uzun süre hareketsiz kalmaları, vücut sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Fit bir vücuda sahip olmak için, günde en az 1 saat egzersize ayrılmalıdır. Squat hareketleri, vücut şekillendirme için de tercih edilmektedir. Peki squat nedir? Vücuda sağladığı yararlar nelerdir?

Squat nedir?

Squat hareketi, “çömelme” anlamına gelen bir egzersiz türüdür. Özellikle bir ekipman kullanılmadan yapılabildiği için maliyetli bir spor türü değildir. Egzersizler için vakti olmayan kişiler, evde bu hareketleri yapabilmektedir. Özellikle fitness ve pilates egzersizi ile ilgilenenler, bu egzersizi de yaparak vücutlarını daha çabuk forma sokabilirler. Bu egzersiz, bacak kaslarının çalışmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca, tüm kas sistemini çalıştıran bir egzersiz türüdür.

squat nasıl yapılır

Uygulamadan bir kare.

Squat nasıl yapılır?

Squat programı yapmadan evvel, herhangi bir sağlık sorunu bulunan kişilerin doktoruna konu hakkında bilgi vermeleri gerekir. Doktor onayı alındıktan sonra, egzersiz çalışmalarına başlanmalıdır. Egzersiz süresince, squat hareketi vücudu yormayacak şekilde belli aralıklarda yapılmalıdır.

Egzersizde squat hareketleri doğru bir şekilde yapılmalıdır. Yanlış bir hareket sonucu kaslar zedelenebilir. Bu yüzden hareketlere başlamadan evvel, uygun pozisyon alınmalıdır.

 • Bilekler bükülmemeli,
 • Dizler karşıya bakmalı,
 • Ağırlık gücü omuzlara verilmemeli,
 • Baş ileriye doğru bakmalı,
 • Kalça diz hizasında tutulmalı,
 • Vücut ağırlığı, bacak ve kalçalara verilmeli,
 • Çömelirken nefes alınıp, kalkarken nefes verilmeli
 • Egzersizin başlangıç seviyelerinde ağırlık kullanılmamalıdır.

Squat egzerisizlerine yeni başlayanlar, kaslarını zedelememek için hareketleri yavaş ve doğru şekilde uygulamalıdır. Hareketi yaparken vücudun üst bölümü biraz öne eğimli olmalıdır. Bu sayede karın ve bacak kasları daha iyi çalışır. 15’er sayılı setler şeklinde egzersizi uygulayabilirsiniz. Squat programı, boyunca ağırlık ile çalışılırken, dizlerin hafif kırılması gerekmektedir.

Squat programı

Program süresince, ağırlık ile uygulanan hareket.

Faydaları 

Bu egzersiz aksatmadan yapıldığı zaman, vücudu kısa sürede şekle sokmaktadır. Squat hareketleri doğru yapıldığında,vücut sağlığı açısından çok yararlıdır. Bunlar;

 1. Vücut esnekliği artar.
 2. Kişi kendini daha zinde hisseder.
 3. Bacak ve karındaki kasları çalıştırır.
 4. Stres seviyesinde azalma görülür.
 5. Kan dolaşımı daha düzenli çalışır.
 6. Omurilik bölgesinde ağrıda azalma olur.
 7. Konsantrasyonda artış hissedilir.
 8. Bel ağrılarını geçirir.

Squat zararları nelerdir?

Bahse konu olan egzersizin yanlış ve aşırı yapılması sonucunda vücutta bir takım hasarlara da yol açabilmektedir.

 • Dizde ağrı oluşumu,
 • Bağ zedelenmeleri,
 • Ezilmeler,
 • Omurilik ve belde ağrı,
 • Vücutta halsizlik.
 • Baş dönmesi,
 • Kas kasılmaları.
Çömelme, egzersizin temel hareketidir.

Çömelme, egzersizin temel hareketidir.

Squat faydaları ne zaman görülür?

Çömelme olarak da bilinen bu egzersiz kalça, karın ve bacak kaslarını çalıştıran bir uygulamadır. Her bünyede etkileri farklı zamanlarda görülür. Ancak genelde, 12 dersten sonra vücut şekle girmeye başlar. 30. dersten sonra etkileri tam olarak görülmektedir. Vücut sağlığı açısından yararlı olan Squat programı, eğitmen eşliğinde yapıldığında daha etkili sonuçlar vermektedir.. Her ne kadar basit gibi görünen bir egzersiz olsa da, yanlış yapıldığı zaman kas zedelenmelerine neden olabilmektedir.  Ortalama 3 ayı tamamlayan bir kişinin kas oranı, istenilen ölçüde dengelenmektedir.

squat çeşitleri

Uygulama rahat bir şekilde yapılabilmektedir.

Psikolojik faydaları

Bu egzersiz, vücutta meydana gelen Stresi azaltmaktadır. Bu yüzden, egzersiz sonrası kişi kendini rahatlamış hisseder. Tüm kasların çalışması sayesinde, depresyon etkilerini azaltıcı rol oynar. Konsantrasyonun artmasında rol oynar. Ayrıca, uyku düzenini sağlamaktadır.

Çeşitleri 

Squat egzersizleri vücudun kas sistemini etkili bir şekilde çalıştırmaktadır. Bu egzersizin herkese uygun olmasının nedeni, çok çeşitli bir egzersiz olmasından kaynaklanmaktadır.

Air: Bu egzersiz türünü, yeni başlayanların uygulaması gerekir. Yalnızca vücut ağırlığı kullanılmaktadır. Egzersizin ilerleyen aşamalarında ağırlık kullanılabilir.
Front: Bu egzersiz, çok performans gerektirir.  Barın ön kol için kullanılması amaçlanır. Yeni başlayanlar için önerilmez.
Box: Sırt bölgesine ağırlık koyarak gerçekleştirilir. Bu egzersiz türünde bar kullanılmaktadır. Ancak yanlış yapıldığında ya da zorlandığında boyun bölgesinde zedelenebilir. Bu yüzden ilk başlayanlar için tavsiye edilmez.
Goblet: Bu egzersiz özellikle bacak gelişimi için kullanılmaktadır. Yeni başlayanlar için önerilir.
Jump: Bacak kaslarını arttırmak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Zıplama egzersizidir.
High bar: Bu en sık uygulanan harekettir. Özellikle kalçanın gelişmesi sağlanır. Bar sırt bölgesine uygulanır.

squat

Uygulamadan bir kare.

Low Bar: Bar sırta koyularak yapılır. Popüler bir yöntemdir.
Pin: Çok sık bulunmayan bir ekipmandır. Ağırlıkların desteklendiği bölümlere koyulması ile egzersize başlanır.
Pause: Dipte beklenerek yapılan bir uygulamadır. Bu sayede vücut daha çok çalıştırılır.
Zercher: Squatın en zor hareketidir. Yeterince güçlü olmayan kişilerin yapması önerilmez. Bar, kol arasında çalıştırılır.
Çeyrek: Çeyrek squat  çok tehlikelidir. Eklem zedelenmesi riski yüksek olan bir egzersiz olduğu için tavsiye edilmez. Depar hızını arttırmak için, ağırlıklarla uygulanır.

Yapılan hatalar

Squat programı boyunca, çoğu zaman hareketler yanlış uygulanır. Bu yüzden kişide egzersiz sonrası ağrılar görülebilir. Bu hatalar;

 • Egzersiz öncesi ısınma hareketleri yapmamak,
 • Çömelirken kalçayı sıkmamak,
 • Başı yukarı kaldırmak,
 • El bileğini bükülü tutmak,
 • Çok fazla çömelmek,
 • Dizleri içe doğru tutmak,
 • Hareket esnasında topukların kaldırılması,
 • Yanlış ayakkabı seçimi.
squat hareketi

Evde bireysel olarak da uygulanabilir.

Omurgaya faydaları

Bu egzersiz, bel ve omurganın kuvvetlenmesine yardımcı olur. Bu sayede, omurlarda ve belde hissedilen ağrılar azalır. Ayrıca duruşu düzenler.

Egzersizde dikkat edilmesi gerekenler

Genelde ekipman kullanılmadan yapılabilen bir spor olduğundan, kişi kendi evde de yapabilmektedir. Ancak yeni başlayanların, uzman bir eğitmenden yardım almaları gerekebilir. Bireysel olarak squat hareketleri yaparken kas zedelenmeleri, halsizlik, baş dönmesi ve boyun ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

[vc_row][vc_column][vc_tta_accordion style=”modern” color=”white” c_align=”center” active_section=”1″ no_fill=”true” collapsible_all=”true”][vc_tta_section title=”Kaynaklar” tab_id=”1542797965754-79e45b47-abcc”][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text]

 • www.milliyet.com.tr

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_tta_section][/vc_tta_accordion][/vc_column][/vc_row]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir