süper bakteri

Süper Bakteri Nedir? Süper Bakteriyel Enfeksiyon Belirtileri

Bilim insanları dünyadaki bütün antibiyotiklere karşı direnç gösterebilen süper bakteri türünü keşfetti. Adı Stafilokokkus epidermidis. Normal şartlar altında, insan derisi üzerinde varlığını sürdüren bu bakterinin hastane ortamında mutasyona uğrayarak antibiyotiklere karşı direnç kazandığı ortaya kondu..

Stafilokokkus epidermidis

Namı değer bakterinin adı Stafilokokkus epidermidis yani epidermis üzerinde yer alan stafilokok bakterisi.

Avustralyalı bilim insanlarının ortaya koyduğu bu bakteri türü insan derisi üzerinde yer alıyor. Fakat bu bakteri araştırmacılar tarafından hastahane ortamında mutasyon geçirdiği şeklinde. Bakteri, dünya üzerinde yer alan bütün antibiyotik gruplarına karşı direnç göstermesi sebebiyle bilim dünyasını korkutmuş durumda.

Bakteriler, Avrupa’da görülmüş durumda. Uzmanlar bu bakterinin şuana kadar dünya genelinde 78 hastanede ve 10 farklı ülkede ortaya çıktığını ifade ediyor.

Bilim insanları süper bakterilerin geçmiş yıllara oranla hızlı artışını, gereksiz antibiyotik kullanımından kaynaklı  olduğunu söylüyor.

Süper bakteri şeklinde de ifade edilen Stapilokkokkus epidermidis,  genellikle insanlar için zararlı olmadığı söyleniyor. Fakat sayıları çok olmasa da, bazı insanlarda enfeksiyona yol açtığı da söylemler arasında.

Süper bakteriye karşı risk altında bulunan bireyler ise bağışıklık sistemi baskılanmış ya da kateter ile eklem replasmanı biçiminde implantı bulunan hastaların bu bakterisi karşısında daha savunmasız ve risk altında olduğu söyleniyor.

süper bakteri

Süper bakteri

Süper bakteri enfeksiyonunda tedavi

Süper bakteriyel enfeksiyon görülen hastaların çok detaylı ve çok pahalı olan bir tedavi görmesi gerekiyor. Bakteriyel enfeksiyonun bu kadar zor ve pahalı bir tedavi sürecine sahip olmasının yegane sebebi ise var olan antibiyotiklere karşı gösterdiği direnç.

Antibiyotik direnci nasıl oluşuyor?

Ne zaman ortaya yeni bir antibiyotik sunulsa ve yaygın bir biçimde kullanılsa antibiyotiğin bakterisidal etkisine karşı bakteri türlerinin bir çoğu direnç geliştirir. İlaç varlığında canlılığını sürdürebilen bu bakteriler geçirdikleri gen
mutasyonları ya da direnç genleri geliştirebilecek karakterdedir. Dirençli bakteriler konjugasyon yaparak kazandıkları direnç genlerini de diğer bakterilere aktarabilirler. Bulaştırıcı özellik taşıyan ve öldürücü olan antibiyotik dirençli organizmalar ise süper bakteriler şeklinde adlandırılırlar

Ortaya çıkan süper bakteri türleri için, yeni antibiyotik çalışmaları devam etmekte ve gereksiz antibiyotik kullanımı hakkında bilinçlendirme çalışmaları devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir