tüberküloz günü

Tüberküloz Hastalığı Nasıl Bulaşır? Belirtileri Ve Tedavisi

Tüberküloz halk içerisinde bilinen ismiyle verem, klinik belirti göstermeden ilerleyen ve dünya üzerinde en fazla ölüme yol açan hastalıklardan bir tanesidir. Türkiye’de  ” İnce Hastalık”, “Verem” ya da ” Tüberküloz” olarak adlandırılmaktadır. Tüberküloz, solunum sisteminden rahatlıkla bulaşabiliyor. Tüberküloz bakterisi ise immun sistemin zayıfladığı durumlarda görülüyor…

Tüberküloz (Verem) Nedir?

Çok önemli bir hastalık olan bu hastalık “Mycobacterium tuberculosis” isimli basille meydana gelen bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Verem, yaklaşık olarak % 80 civarında akciğerlerde olduğu gibi diğer bütün organlarda da görülebilir. Tedavisi yapılmayan ya da yetersiz tedavi sonucunda hastalarda ölüme sebebiyet verebilir. Günümüzde iyi bakım ve besleme uygulamaları sayesinde tüberküloz hastalarında %100’e yakın bir iyileşme elde edilebilmektedir.

tüberküloz

Tüberküloz günümüzde tedavisi mümkün olan önemli bir hastalıktır.

Tüberküloz Verem Belirtileri Nelerdir?

Verem hastalığı oldukça sinsi seyreden ve hızla ilerleyebilen bir hastalıktır. Halsizlik, yorgunluk, tıksırık tarzında öksürükler ortaya çıkabilir. Bu öksürükler çoğu zaman alerji ya da astım ile karıştırılabilir. Belirtiler hafif olabileceği gibi çok şiddetli de olabilir. Bu nedenle belirtilerin dikkate alınması gerekmektedir. Eğer ki verem hastalığı akciğer dokusu üzerinde bir yara meydana getirmişse kanlı balgam veya öksürükle beraber kan gelebilir. Verem hastalığı için en belirgin belirtileri ise şu şekildedir;

 1. Uzun süreli kuru öksürük,
 2. İştah kaybı,
 3. Yorgunluk,
 4. Kilo kaybı,
 5. Nefes alma zorluğu,
 6. Bağışıklık sisteminde düşüş,
 7. Öksürükle beraber ağızdan gelen kan,
 8. Özellikle akşam artan ateş,
 9. Göğüs ağrıları,
 10. Akşamları yükselen ateş

belirgin belirtilerdendir.

Mycobacterium tuberculosis

Verem Nasıl Bulaşır?

Verem hastalığı “Mycobacterium tuberculosis”, solunum yoluyla bulaşan basilin sebep olduğu  enfeksiyon rahatsızlığıdır. Yalnızca damlacık enfeksiyonu şeklinde bulaşır, bunun haricinde havlu ya da yiyeceklerle bu hastalık bulaşmaz. Hastalanan birey konuşurken, öksürürken ya da hapşırdığında ortama verilen damlacıkların, solunumla alınması sonucunda bu mikrop bulaşır. Ancak kişide rahatsızlık gelişmez. Aslında günümüzde her birey bir şekilde verem etkenine maruz kalmaktadır fakat herkes bu hastalığı göstermez. Enfeksiyonun vücutta yer alması ile hasta olmak birbirlerinden farkı durumlardır.

Verem hastalığı klinik belirtileri

Tüberküloz Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Verem hastalığının mevcut tedavisi günümüzde özel antibiyotikler kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Bu antibiyotikler zatürre ve normal soğuk algınlıkları durumlarında kullanılan antibiyotikler gibi değildir. Verem mikrobuna karşı etki eden 4 tür antibiyotik yer almaktadır. Bu ilaçlar mutlaka ki uygun dozlarda ve uygun sürelerde kullanılmalıdır. Tüberküloz tedavisi minimum 6 ay sürer. Ancak bu süre hastanın durumuna göre değişiklik gösterebilir. Kullanılan ilaçların doğru şekilde takip edilmesi çok önemlidir.  Verem savaş dispanseri bünyesinde verem hastalığının takibi yapılmaktadır.

Verem Korunma Yolları Nelerdir?

Verem hastalığından korunma, toplum sağlığı için çok önemlidir. Verem basiliyle karşı karşıya kalma sonucu ortaya çıkan enfeksiyon, bağışıklık sistemini düşürdüğü için aktif hastalık ortaya çıkar. Verem hastalığında 1.koruma; hastalığın gelişiminin önlenmesi, 2. koruma da aktif hastalık biçimine geçişin önlenmesidir.

Tüberkülozdan korunma durumu 4 ana başlıkta sıralanabilir. Bunlar:

 1. Tüberkülozlu hastaların tedavisi
 2. Koruyucu özellikte ilaç tedavisi
 3. Henüz infekte durumda olmayan çocukluk yaş grubundakilere BCG aşısı uygulaması ile korunma sağlanması,
 4. Hastalığın bulaşmasının önüne geçilmesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir