Sağlıklı Tuz Tüketimi Nasıl Olmalı?

Tuz tüketimi aşırıya kaçılması ve insan sağlığını tehlikeye atan bir durumdur. Uzmanların görüşü, yemeklerde kekik gibi farklı baharatların tüketiminin, tuz kullanımından uzaklaştıracağı yönünde.

Tansiyon riski

Yemeklere ekleyerek vücuda alınan tuzun yanı sıra, hazır gıdalarla birlikte alınan tuz, tansiyon riskini de beraberinde getirmekte. Vücuda alınan aşırı tuz, vücuttaki suyun geç atılmasına neden olmaktadır. Böbreklerden süzülme süreci uzadığı için bu durum tansiyon oranını da artırmaktadır. Zamanla yıpranan damarlar, tansiyonun hızla armasına ve yüksek tansiyon hastalığına neden olmaktadır. Vücut sağlığının bozulmaması ve tansiyon oranının dengelenmesi için, tuz tüketimi, günlük ortalama 5 gram olmalıdır. Böylece kalp hastalıklarının da önününe geçilmektedir. Tuz tüketimi alışkanlığı olan kişiler, nane, kekik ve bunun gibi çeşitli baharatları yemeklerinde kullandıkları zaman, bu alışkanlığın azaltığı görülmektedir.

Tüketimin azaltılması sayesinde, yüksek tansiyonun neden olduğu kalp ve damar hastalıklarının görülme oranı ortalama %39 azalmaktadır. Bunun yanı sıra, tuzun vücuda etki etmesi ve çeşitli hastalıkları tetiklemesi, yaşa,kiloya ve genetik faktörlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Düşük tuz tüketimi riskli mi?

Vücuda az miktarda tuz alımı da, tansiyon ve kalp hastalıklarını tetikleyici rol oynamaktadır. Bireyin, ortalama 5 gram ile 12 gram arasında tüketimi sağlığı dengeleyici rol oynamaktadır. Bu sınırın altında ve üstünde kullanım, yüksek tansiyonu tetikleyici ve bu hastalığın kronik hale gelmesine neden olmaktadır. Bu durum ölüm riskini de yüksek oranda arttırmaktadır. Bu yüzden, diğer gıdalarla (kuruyemiş, sos, ekmek, hazır çorbalar vb) birlikte alınan  tuz tüketiminin dikkate alınması sağlık açısından büyük önem taşımaktadır.

Günlük egzersiz ve sağlıklı beslenmeye özen gösteren kişiler, az tuz tüketmelerine rağmen ani tansiyon yükselmeleri gibi hastalıkları yaşamamaktadır. Ancak hastalıkların görülme oranı kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Bu durumun nedeni, aşırı tuz tüketimi de olmak üzere  tam olarak anlaşılamamaktadır.

Tuzun faydaları

  • Kasların düzenli işleyişine yardımcı olur.
  • Sinir iletimini güçlendirir.
  • Hücrelere su geçişini sağlar.
  • Besinlerin hücre içine alımında rol oynar.

Doğru beslenme için tuz alımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Günlük olarak alınan ortalama 5 gram (yarım tatlı kaşığı) tuz, vücudun işleyişine katkı sağlamak için yeterli bir orandır.

tuz çeşitleri

tuz çeşitleri

Tuz çeşitleri

Aşırı ya da az kullanım sonucu ciddi hastalıklara yol açsa da, vücudun ihtiyacı olan tuz oranını alınması gerekmektedir. Ancak doğru miktarda tuz kullanımının önemli olduğu kadar doğru tuzu kullanmakta bir o kadar önem taşımaktadır. Marketlerde satılan sağlık açısından zararlı tuzların az miktarda kullanımı bile sağlığı olumsuz yönden etkilemektedir.

Rafine Tuz (sofra tuzu): Fabrikasyon olarak üretilen ve işlem sırasında kimyasal maddeler eklenen bir tuz çeşididir. Bu yüzden sağlık açısından zararlıdır.

Kaya Tuzu: İçeriğinde bulunan 84 tane element sayesinde, vücudun ihtiyaç duyduğu mineralleri karşılayabilmektedir. İri taneli ve beyaz renktedir.

Deniz Tuzu: İçeriğinde bulunan magnezyum,potasyum ve sodyum gibi maddeler sayesinde, yeterli kullanıldığı zaman vücudun işleyişinde olumlu rol oynamaktadır.

Himalaya Tuzu: Mineral bakımından oldukça zengindir. Beyaz ve pembe tonlarında renkleri olan tuzun sağlık açısından büyük oranda ( günlük ortalama 5 gram olmak üzere ) faydası bulunmaktadır.

Gri Tuz: Unlu gıdaların yapımında kullanılan gri renkli bir tuz çeşididir.

Büyük Tuz (Grol Sel): Çok iri taneli olduğundan bu şekilde isimlendirilmektedir. Özellikle makarna yapımında kullanılmaktadır.

Tiroid ve Guatr hastalığı olan kişilerin iyotsuz tuz kullanması gerekmektedir. Doktor tavsiyesi olmadan iyotsuz olarak kullanılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir