alzheimer hastalığı tedavisi

Uçuk Virüsü Alzheimer Hastalığı Sebebi Mi?

Uçuğa yol açan virüsün beyin üzerinde kalıcı hasar meydana getirdiği tespit edildi. Bu bulgu, Alzheimer hastalığı, bunama hastalığında yeni tedavi seçenekleri yaratabilir.

Dünya üzerinde 30 milyonu aşkın Alzheimer bunama hastası bulunuyor. Alzheimer, Demans ya da diğer bir adıyla bunama en yaygın görülen durumlardan biri. Fakat bu hastalığın şuan için kesin bir tedavisi bulunmuyor, yalnızca semptomlarını hafifletici ilaçlar kullanılıyor.

Ama yapılan araştırmalar, bu hastalığın tedavisinde kullanılabilecek olan bir yöntem geliştirilebileceğini ortaya koyuyor.

Uçuk olarak bilinen herpes virüsünün, aslında Alzheimer’a sebep olduğuna dair ciddi veriler gün yüzüne çıktı.

Bu durum neticesinde, etkili ve güvenli olan anti-viral ilaçların kullanımının Alzheimer’ın tedavisinde yer alabileceği gerçeği ortaya çıkıyor. Hatta ileride çocukların da  Alzheimer, Demans ve diğer bir adıyla bunama hastalığına karşı aşılanması dahi mümkün olabilecek.

Alzheimer hastalığına sebep olduğu düşünülen HSV1 tipi, uçuğu meydana getiren virüs olarak biliniyor.  küçük yaştan itibaren bir çok insana bulaşan bu herpes virüs, beyin ve de omurilik haricindeki sinir sisteminin çeperlerinde kuluçka halinde bekler. Bireyin stres düzeyi arttığı zaman bu virüs aktif hale gelerek insanlarda uçuğa yol açar.

Riskli gen

1991 yılında yapılan araştırmalarda, çok sayıda yaşlı bireyin beyninde HSV1 virüsüne rastlanmıştır. 1997 senesinde yapılan bir diğer araştırma ise APOE4 geni bulunan bireylerin beyninde bu virüsün bulunmasının Alzheimer hastalığı riskini artırdığı ortaya kondu.

Virüs yeniden aktif bir hale gelip beyin üzerinde hasara yol açabiliyor. Beyninde HSV1 virüsü bulunan bireyler ise aynı zamanda bahsi geçen APOE4 geni taşıyorsa eğer bireyde Alzheimer hastalığı olma olasılıkları da, her iki etkenin yer almadığı bireylere oranla 12 kat fazla olduğu görülüyor.

Sonraki yıllarda gerçekleştirilen laboratuvar çalışmalarında ise, HSV1 virüsünün  hücre kültürlerine bulaştırıldığı zaman beta amiloid plakları ile anormal T proteinleri yığılmasına ve  birikmesine sebep olduğu görüldü. Bu proteinlerin beyin üzerinde birikmesi demans hastalığının karakteristik özelliklerinden olduğu biliniyor.

Stres ile bağışıklık sistemi ilişkisinde Alzheimer

Bilim insanları tarafından HSV1 virüsünün, Alzheimer üzerinde önemli bir etken olarak görüldüğüne inanılıyor. Bu virüs, bir süre sonra bağışıklık sistemi azalan yaşlıların beynine yerleşiyor. Ardından kuluçkada bekliyor. Stres etkenleri ise bağışıklık sisteminin zayıflaması ya da başka mikroplar sebebiyle beyin üzerinde oluşan iltihabi enflamasyon sebebiyle virüs yeniden aktif hale geçiyor.

Bu durum, virüs olan hücrelerde hasara ve de enflamasyona yol açtığı ortaya konuyor. Virüsün birkaç defa bu şekilde aktif harekete geçmesi yüzünden beyin üzerindeki hasarın boyutlarında artış meydana geliyor. Ayrıca  APOE4 geni bulunan bireylerde demans hastalığı görülmesine  sebep oluyor.

Bu bahsi geçen gen, HSV1 virüsünün çok miktarda zehirli madde oluşturulmasına ya da oluşan bu hasar tamirinin daha kısıtlı gerçekleşmesine yol açması yüzünden beyinde Alzheimer hastalığı gerçekleştirdiği üzerinde duruluyor.

Bütün bu araştırmalar ışığında elde edilen sonuçlar, Alzheimer hastalığının tedavisi içerisinde anti-viral ilaçların yer alması olanağını gündeme getiriyor. Yeni virüslerin meydana gelmesine engel olup, hasarı ise sınırlayabilir.

Önceki araştırmalarda elde edilen, uçuk ilacı olarak kullanım bulan anti-viral aklovir adlı maddenin HSV1 virüsünü engellediği, bu virüsün ise hücrelere bulaşmasıyla meydana gelen beta amiloid ile T proteini düzeyini deazalttığı görüldü.

Ancak, tüm araştırmaların hepsinde herpes virüsü ile bu Alzheimer hastalığı ilişkisi bir bağlantı olduğu ve de virüsün hastalığa sebep olduğunu tam olarak kanıtlamadığını da belirtmek gerekiyor.

Bir mikrobun belli olan bir hastalığa yol açtığını kanıtlamanın en doğru yolu, o mikroba karşı ilaç ya da aşı yoluyla tedavi gerçekleştirip ardından başarılı sonuçlar elde edilerek ortaya konması gerekmektedir.

Bu bağlamda, anti-herpes ilaçların kullanımının Alzheimer hastalığının engellenmesinde oldukça başarılı sonuçlar verdiği Tayvan’da gerçekleştirilen çalışmalarda ortaya kondu. Bu sonuç bilim dünyasında heyecan yarattı. Diğer ülkelerde ise benzer sonuçların alınması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir