Van Gogh

Van Gogh Kimdir? Hayatı ve Eserleri Nelerdir?

Hollandalı Vincent Van Gogh, tarihin ünlü ressamları arasında yer almış çok önemli bir ressamdır. Resme dokunuşu ve tarzı kendine özel bir tarzı bulunuyordu. Ancak durum böyle olsa da yaşamı boyunca hak ettiği ünü yakalayamamıştır. Buna rağmen her zaman inandığı şeyi yapmaya devam eden bir ressam olmuştur.

Vincent Van Gogh Kimdir?

30 Mart 1853 yılında Hollanda’nın Brabant bölgesindeki Groot adlı köyde dünyaya geldi. Ailesinde varlıklı olsa da babası köyün papazı olarak hayatını sürdürmekteydi. 12 yaşına, köyün yakınlarında bulunan bir okula gönderildi. Ancak bir süre sonra algılamada problem yaşadığını fark etti ve okula devam edemedi. 4 yıl sonra babası Bürüksel’de bulunan Goupil adlı galeride, resim satış memuru olarak çalışmaya başladı. 1873 yılında, Goupil Galerisi’nin Londra’da bulunan şubesine geçiş yaptı. 2 yıl kadar sonra, kaldığı evin sahibinin kızı ile evlenmek istedi. Evlilik isteğini aile reddedince kısmi bir bunalım dönemine girdi. Buradan ayrılarak galerinin Paris şubesinde çalışmasına devam etti. Ancak Vincent, çalıştığı yerde müşterilerle sorun yaşadığı için burada da uzun süre kalamadı.

Van Gogh

Van Gogh aslında resme ne kadar tutkulu olduğunu bilse de bunu bir müddet kabullenemedi. Paris macerasından hemen sonra memleketine geri döndü. Bir süre babası gibi papaz olmayı denedi. Daha sonra kitapçılık yaptı. Birçok şehirde lisan öğretmenliği yaptı. Hayatının bir kısmını sefalet içinde geçirdi.

1885 yılında babası vefat etti. Sonrasında, kardeşi Theo’nun yanına Paris’e gitti. Resim yapmaya, kardeşinin maddi manevi yardımları sayesinde adım attı. Van Gogh, hayatı boyunca içinde insan sevgisi ve merhameti hissetti. Ve bunu tablolarına yansıtmak için çalıştı. Resme duyduğu yoğun sevginin boyutları zaman zaman değişiyordu. Kimi zaman boyayı tuvale sıkıyor ve parmağıyla eziyordu. Bazen boya yiyor bazen de renk versin diye yemeklere boya katıyordu.

Sağlık Durumu

Yaz aylarında güneşin alnında çalıştığı için, zamanla sağlığı bozulmaya başladı. 1888 yılında, kendi gibi ressam olan arkadaşı Paul Gauguin’in gırtlağını ustura ile keserken buldu. Ancak Gauguin iri yapılı ve daha güçlü olduğu için Van Gogh’un gücü yetmedi. Bu duruma daha fazla sinirlenip, kendi kulağını keserek içinde yaşadığı hıncını almış oldu. Bu olaydan sonra Van Gogh, hayatını tedavi merkezlerinde geçirmeye başladı. Saint-Remy adlı klinikte kaldığı süre boyunca 150’ye yakın resim yaptı. Eski ressam arkadaşı Gauguini bile resimlerine hayran kalmıştı. Bu övgü ve hayranlığın altında, eskiden yaşanmış olan kötü olayı affettiğinin sinyali vardı.

Van Gogh eseri olan Cafe Terrace at Nigth.

Van Gogh eseri olan “Cafe Terrace at Nigth” adlı eserin günümüzdeki hali. Kafenin şuanki adı “The Van Gogh Cafe’dir”.

Vincent Van Gogh’un Acı Haberi

Vincent Van Gogh, kardeşine yakın olmak adına Auvers-sur-Oise adlı kliniğe transfer oldu. Burada kaldığı 70 gün boyunca her gününe bir resim sığdırdı. Kardeşine, burada çok mutlu olduğunu dile getiren bir yazı kaleme aldı. Fakat kısa süre sonra tuval ve boyalarını alarak çıktığı yolculukla, kendini göğsünden vurarak yaşamına son verdi. Bu üzücü olaydan 6 ay kadar sonra kardeşi de vefat etti. Yoksul bir hayata gözlerini açan ressamdı. Hayatı boyunca içinde yaşadığı yoğun acıyı ve dile getiremediklerini sanki bir haykırış gibi tuvallerine anlattı. Hayattayken aktaramadığı hisleri, onu dünya çapında bir ressam haline getirdi.

Van Gogh “Yıldızlı Gece” eseri

Vefatından Sonra Gelen Ün ve Eserleri

37 yıl boyunca resmettiği eserleriyle üne kavuşamadı. Ancak son 4 yıl boyunca yaptığı eserleriyle ölümsüzlüğü tadan ressamlardan biri olmayı başardı. En bilinen eserleri;

  • Arles’deki Yatak Odası.
  • Yıldızlı Gece.
  • Gece Cafe Terrace.
  • Ayçiçekleri.
  • Sargılı Kulaklı Otoportre.
  • Patates Yiyenler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir