Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
varis lazer tedavisi

Varis Nedir? Varis Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Varis oldukça sık görülen bir damar problemidir. Kişi de ağrı ve uyuşukluk belirtilerinin dışında, görünüm olarak da rahatsızlık vermektedir. Bu yazımızda, varis nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri Nelerdir? detaylı olarak bahsedeceğiz.

Varis nedir?

Varis, bacaklarda görülen mavi-yeşil renkli kıvrımlar şeklinde oluşan bir damar sorunudur. Hastalığın başlangıcında şişlik oluşumu görülmektedir. Müdahale edilmediği durumlarda oluşan kıvrımlar zamanla genişlemektedir. Damarda pıhtı oluşursa, bacaklarda şiddetli ağrılar meydana gelebilir. Erkeklere göre, kadınlarda çok daha yaygın olarak görülen bu damar sorununun, yaş ilerlemesine bağlı olarak artması mümkündür. Bu nedenle tedavi edilmesi gereken bir sorundur.

Varis, bacaklarda görülen mavi-yeşil renkli kıvrımlar şeklinde oluşan bir damar sorunudur.

Varis, bacaklarda görülen mavi-yeşil renkli kıvrımlar şeklinde oluşan bir damar sorunudur.

Varis türleri

Özellikle kadınlarda görülen Varis hastalığının çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar;

 1. Kılcal damar varisleri,
 2. Toplardamar varisleri,
 3. Retiküler varisler.

Kılcal damar varisleri: Bu tür varisler, kılcal damar çatlaması sonu oluşmaktadır. Telenjiektazi olarak da isimlendirilen bu rahatsızlıkta damarların görünümü örümcek ağı şeklindedir. Hormon tedavisi gören kadınlarda ve anne adaylarında oldukça sık görülmektedir.

Toplardamar varisleri: Bu durumda, kişinin ayak bileklerinde ve dizlerinde mavi-yeşil renkli damarlar oluşmaktadır. Mavi renkli ince hatlar şeklinde başlamaktadır. Zamanla bölgede genişlemeler oluşmaktadır.

Büyük toplardamar varisleri: Büyük toplardamar yetmezliği durumda oluşan yeşil renkli varis türüdür. Diğer varislere göre daha ciddi bir sorundur.

Toplar damar varisleri, mavi renkli ince hatlar şeklinde başlamaktadır.

Toplar damar varisleri, mavi renkli ince hatlar şeklinde başlamaktadır.

Varis belirtileri nelerdir?

Damar sorunları sonucunda görülen bu rahatsızlık, kişide bazı belirtilerin görülmesine neden olmaktadır. Bunlar;

 • Bacaklarda mavi-mor şişlikler,
 • Ağrı,
 • Bacaklarda ağırlık hissi,
 • Bacaklarda şişlik,
 • Bacaklarda uyuşukluk,
 • Kaşınma.
Özel bir köpük ile damar içerisine yapılan tedavi yöntemi, hem güncel hem de uygulanması kolay bir yöntem olduğundan, günümüzde sık sık uygulanmaktadır.

Özel bir köpük ile damar içerisine yapılan tedavi yöntemi, hem güncel hem de uygulanması kolay bir yöntem olduğundan, günümüzde sık sık uygulanmaktadır.

Varis tedavisi nasıl yapılır?

Varisin oluşumu durumunda, kişinin bu durumu kesinlikle ihmal etmemesi gerekmektedir. Bu rahatsızlığın tedavisinde uygulanan yöntemler aşağıda sıralanmaktadır.

 1. Tedavi sürecinde, cerrahi müdahale ile damarların alınması, oldukça nadir uygulanan bir yöntemdir. Çünkü uzun ve zorlu bir süreç olduğu için, çok tercih edilmemektedir.
 2. Özel bir köpük ile damar içerisine yapılan tedavi yöntemi, hem güncel hem de uygulanması kolay bir yöntem olduğundan, günümüzde sık sık uygulanmaktadır.
 3. Uygulanan bir diğer yöntemse lazer uygulamasıdır. Bu sayede, ışın ile damar yakımı sağlanmaktadır. Operasyonda bölgesel anestezi uygulandığı ve kişinin rutin hayatına hemen dönmesi sayesinde, kullanımı en kolay ve sağlıklı tedavi yöntemidir.
Varis başlangıcı olan kişiler, durumun ilerlemesini durdurmak için varis çorabı kullanabilirler.

Varis başlangıcı olan kişiler, durumun ilerlemesini durdurmak için varis çorabı kullanabilirler.

Varis oluşumundan korunma yöntemleri

Bu damar sorununun oluşumunun önlenmesi için, yapılması gereken belli başlı adımlar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Dar kıyafetler giymemek,
 • Bacak egzersiz uygulaması yapmak,
 • Çok sıcak su ile yıkanmamak,
 • Uzun süre hareketsiz kalmamak,
 • Kabızlık tedavisi olmak,
 • Kiloyu kontrol altında tutmak,
 • Ağır egzersizler yerine, pilates ve yüzme gibi sporlara yönelmek.
İlgili İçerik  Şeker Tüketmenizi Engelleyecek Etkili Yöntemler

Varis başlangıcı olan kişiler, durumun ilerlemesini durdurmak için varis çorabı kullanabilirler. Ancak bu özel çorabın uygulamasına doktor önerisinde başlanması gerekmektedir. Ayrıca bölgenin ovulması, damarın genişlemesine neden olmaktadır. Bu tür damar sorunu ile karşılaşan kişiler, durumun ilerlemesini beklemeden doktora danışmalı ve tedaviye başlamalıdır.

• www.bbc.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir