yaz depresyonu

Yaz Depresyonu Nasıl Belirtiler Veriyor?

Malum havaların sıcak olmasını güzel bir şekilde değerlendirip ufak ufak yaz tatillerine çıktık. Ardından bir çoğumuz işlerine geri döndü. Bir kısmı da işe geri dönme hazırlığı içerisinde. Peki, işe dönmek ve tatil sonrası işe adapte olmak kolay mı? Tatil sonrası çalışmaya uyum sağlama zorluğu, yaz depresyonu durumunu tetikliyor. İşte yaz depresyonu hakkında detaylar.. 

Yaz depresyonu nedir?

Mevsimsel özellik taşıyan duygu durum bozukluğu, sonbahar mevsiminde ve kış mevsiminde günlerin kısalmasıyla kendisini gösteren depresyon türüdür. Çoğunlukla ilkbahar mevsimi ile yaz mevsiminde günlerin uzamaya mevsimsel depresyonu bulunan ya da yatkınlığı olan bireylerin şikayetlerinde azalma ve hatta iyileşme görülür. Fakat bazen ilkbahar mevsimi ve yaz mevsiminde de bir depresyon görülebilir. İşte bu dönemde karşılaşılabilecek olan depresyon türüne yaz depresyonu adı verilir.

Yaz depresyonu

Yaz depresyonu

Yaz depresyon durumu, kış depresyonuna kıyasla nadir görülmektedir. sebepleri tam olarak belirlenmiş olmasa da genetik faktörler, stres faktörleri, geçmişte yaşam travmalarının yol açtığı depresif süreç, her sene travmatik bir olayın neden olduğu depresif bir süreç, her yıl aynı dönemlerde tekrar edebilir.

Yapılan araştırmalar, melatonin hormonunun düşük salınımda olması ve psikolojik sebepler yüzünden yaz mevsiminde bile depresyon durumuyla karşı karşıya kalınabileceğini gösteriyor.

Kadınlarda erkeklere kıyasla mevsimsel duygu değişiklikleri 4 kat fazladır. Ayrıca majör depresyon durumunda olduğu üzere yaz depresyonunda da birey hastalığı kısa süreli bir moral bozukluğu şeklinde hafife alır. Depresyon süreci, adeta kırık kolla iş yapmaya benzetebiliriz. Birey hayat kalitesi azalmış bir şekilde günlük hayatına devam eder ancak bu durum düzeltilmediği sürece hayattaki işlevselliği olumsuz etkilenir.

Yaz depresyonu belirtileri

Yaz depresyon belirtilerinde yalnız kalma isteği, sosyalleşmede azalış görülür.

Yaz depresyon belirtilerinde yalnız kalma isteği, sosyalleşmede azalış görülür.

Mevsimsel görülen yaz depresyonu her sene aynı dönemlerde belirtiler gösterip yine aynı dönemlerde belirtiler ortadan kalkmasıyla bilinir. Yaz depresyonu durumunda karşılaşılan depresyon belirtileri:

  • Anksiyete durumu
  • Uyku problemleri, uyku kalitesinde düşüş
  • Aşırı duygusallık, sinirlilik
  • Ağrı duyumu
  • Kilo kaybı
  • İştahsızlık

görülen belirtiler arasında yer alır.

Yaz depresyonunda birey, hayattan keyif almamaya başlayabilir. Konsantrasyon sorunu yaşar. Eskiden mutlu eden faaliyet ve durumlara ilgi duymaz. Kronikleşen bir yorgunluk, motivasyon kaybı, uyku bozukluğu, aşırı düzeyde yaşanan alınganlık, sabırsızlık, kilo verme veya aşırı iştah yüzünden kilo alımı yaşanabilir. Bu durum beraberinde içe kapanma, saldırganlık ve intihar fikrine dek gidebilir.

Yaz depresyonunu tetikleyen durumlar

Duygu durum değişikliklerinin nedenleri tespit edilmelidir.

Duygu durum değişikliklerinin nedenleri tespit edilmelidir.

Sirkadyen ritmin yani biyolojik saat bozulması, uyku süresindeki düşüş gibi nedenlerden ötürü depresif duygular görülebilir. Ayrıca serotonin seviyesindeki hızlı düşüş ile melatonin hormonu seviyesindeki değişimler tetikleyicidir.

Yukarıdaki sebeplerden ötürü yaz mevsiminde kaliteli uykuya alımına özen gösterilmelidir. Haftanın minimum 3 günü yeterli tempoda yürüyüş yapmak endorfin seviyesini yükselteceği için sağlık problemi bulunmayanlara önerilmektedir. Yaz aylarında düzenli ve doğru beslenmek çok önemlidir.

Yaz depresyonu ve kış depresyonu farkları

Yaz depresyonu aslında yeni yeni duyulan bir hastalık. Bu depresyonla ilgili ilk araştırmalar 1991 yılında yapıldı. Yapılan araştırmalar, soğuk hava koşullarında benzerlerinden değişik belirtiler ortaya çıkarttı. Kış depresyonunda yükselen bir iştah durumu ve artan uyuma isteği varken, yaz depresyonunda, iştahsızlık ile uykusuzluk hali vardır.

Yaz aylarında görülen mevsimsel depresyon durumlarında kişi genelde olağan durumundan az yemek yer ve daha az uyur. Kendilerini çok tedirgin, endişeli ve de sinirli ruh hallerinde bulurlar.

Yaz depresyonu tedavisi?

Kendinizi sevin.

Kendinizi sevin.

En etkili tedavi, zaman kaybetmeden belirtiler görülmeye başlandığında konunun uzmanına muayene olmak ve ardından prosedüre uygun hareket etmek olacaktır. Bunun dışında doğru besinler tüketmek, sosyalleşmek, egzersiz yapmak da bu sürecin üstesinden gelmeye katkı sağlar.. Her gün aynı saatte yatmaya ve aynı saatte kalkmaya çalışmak da etkili olur.

Soğuk duş almak

Yaz mevsiminde kendinizi kötü hissediyorsanız, ısı ve nemden olumsuz etkileniyor olabilirsiniz. Soğuk ya da soğuğa yakın duş almak, kısa süreli uyumak ve yeterli su içmek depresyon durumu için önerilmektedir.

Her belirti depresyon demek değildir

Depresyon belirtileri olan bir durum bozukluğudur ve yazın boğucu hava beraberinde yorgunluk, bitkinlik, ve isteksizlik durumunu depresyon diye yorumlamamak gerekir. Bu durumlar mevsimseldir. Ancak belirtilerin gözardı edilmemesi ve takip edilmesi de çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir