penguen türü

Yeni Zelanda’da Dev Penguen Fosili Bulundu

Bilim insanları yaptıkları çalışmalar sonucunda Yeni Zelanda’da adeta insan boyutlarında penguen fosillerini keşfetti.

Fosil kemiklerin, yapılan araştırmalar sonucunda yaklaşık olarak 1,6 metre uzunluğunda olduğu, ağırlığının ise 80 kg olan bir canlıya ait olabileceği ifade edildi.

Fosili üzerinde yapıla araştırmalara göre, minimum 56 milyon sene öncesine ait olup, Paleosen Çağı’nda yaşamını sürdürdüğü ifade edildi.

Penguen türü

Penguen türü

Canterbury Müzesi “canavar penguen” şeklinde isimlendirdikleri bu hayvanın, Yeni Zelanda faunasında yer aldığı ve soyu tükenen dev hayvandan bir tanesi olabileceğinin altı çizildi.

Dev boyutlarda bir Penguen

Bu, bu zamana kadar keşfedilen en iri penguen türlerinden biri. Bulunan bu türün, yapılan araştırma sonuçlarına göre; Güney Yarımküre’deki su yapısından ötürü bu özellikte olduğu ifade edildi.

Penguenlerin dev boyutlarda olmasına sebep olarak, dinozorlarla birlikte deniz sürüngenlerinin de o dönemde okyanuslardan yok olması olarak gösteriliyor.

Günümüzde bilinen en büyük tür İmparator Penguen olup yaklaşık olarak boyu 1,2 metre.

İmparator Penguen

İmparator Penguen

Araştırmacılar; o dönemde hayvanların çok ciddi bir hızda geliştiklerini ve o yüzyılda Yeni Zelanda’nın çevresindeki su ısısının bugüne oranla daha normal düzeyde olduğunun altını çizdi. Ayrıca o dönemde su sıcaklığının 25 dereceyken şuan su sıcaklığının 8 derece olduğu da ifade edildi.

“Crossvallia waiparensis” olarak adlandırılan bu iri penguen türleri, diğer tarih öncesi yaşadığı düşünülen türlerden biri olan “crossvallia unienvillia”ya yakınlık gösteriyor. Bu örnek verilen türlerin de Antarktika’da yaşadığı biliniyor.

Araştırma sonuçlarına göre, “crossvallia pengueni”nin mevcuttaki ayaklarının diğer türlere göre yüzmelerine daha fazla yardımı dokunuyordu.

Bu iri penguenlerin Yeni Zelanda etrafındaki suları iri kaplumbağalar, mercanlar ile tuhaf görünüme sahip köpek balıklarıyla da paylaştıkları ifade edildi.

Yeni Zelanda’da geçtiğimiz günlerde Papağan Fosili bulundu.

Penguen türü

Penguen türü

Neden soyları tükendi?

Bu boyuttaki penguenlerin Güney Yarımküre çevresinde ne ve ne sebeple kaybolduğuna dair kesin bilgi yok.

Ancak en bilinen teori, penguenlerin diğer deniz memelileri ile yaşamış oldukları rekabet hali olabileceği yönünde.

Dev penguenlerin geliştiği esnada deniz sürüngenlerinin de soyu bitiyordu. Antartika’da ve de Yeni Zelanda’da görülen dişli balinalar ile yüzgeçayaklılar görünene dek deniz hayvanları içerisinde büyük rekabet olmadığı da söylendi.

Dev penguenlerin ortadan silinmesi ise yeni türlerle aralarında yaşanan rekabete bağlanıyor. Ancak, penguenlerin ortadan silinmesinin esas nedenine ilişkin net ve bir bilimsel bir veri bulunmadı sonucu ortaya ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir