papağan türü keşfedildi

Yeni Zelanda’dan Papağan Fosili Keşfi

Yeni Zelanda’nın St. Bathans bölgesinde 2008 yılında keşfedilen kuş bacağı fosilinin yapılan araştırmalar sonucunda 19 milyon sene önce yaşayan, boyunun ise 1 metre uzunluğunda papağan fosili olduğu belirlendi.

Kemikler üzerinde gerçekleştirilen incelemenin sonucunda 7 kilodan daha fazla olup, uçamadığı ve de etobur beslenme özelliği taşıdığı ortaya çıktı.

Uzmanlar, bulunan bu kuşun yaşadığımız yüzyıla kadar yaşayan en iri papağan kakapo’lardan 2 kat ağır olduğunu ifade edildi. Yeni Zelanda’da yaşadığı bilinen 144 tane kakapo mevcut. Bu kuşların tamamının da bir adet ismi olduğu söyleniyor.

Papağan fosili keşfedildi.

Papağan fosili keşfedildi.

Herkül papağan adı verildi

Çalışmayı gerçekleştiren Avustralya Flinders Üniversitesi ile NSW Paleontoloji Üniversitesi çalışanları buldukları papağan türüne, büyüklüklerine ve de gücüne atıfta bulunarak adına “Heracles inexpectatus” yani Herkül ismini verdi.

Daha evvel bir kartal veya ördeğe ait olabileceği düşünülen kemiklerin 11 sene boyunca korunduktan sonra bu senenin başlarında yeni baştan incelenmeye alınmıştı.

Bu çalışmanın üniversite bünyesindeki öğrencisinin papağanın mevcut kemiklerini laboratuar içerisinde bir araştırma projesi esnasında tesadüfen bulduğunu ifade etti.

Milyonlarca yıl öncesine ait fosiller

Milyonlarca yıl öncesine ait fosiller

NSW Paleontoloji Üniversitesi bünyesinde yer alan akademisyen Prof. Mike Archer da; konuyla ilgili açıklamasında kuşun gaga boyutu incelendiği zaman görülen istediği her şeyi kolaylıkla parçalayabileceği ve açabileceğidir. Geleneksel papağan gıdasından başka şeylerle; belki de başka papağan türleriyle beslendiği düşüncesi üzerinde duruldu.

Papağan fosili keşfedildi

Prof. Worthy, bu hayvanın doğa içerisinde hiçbir düşmanı bulunmadığından ötürü de saldırgan olmasına ihtimal vermediklerinin altını çizdi. Bu papağan türü muhtemelen zemin üzerinde oturup, tohum veya fındık, fıstık ile beslendiği ifade etti.

Papağan fosili paleontologları heyecanlandırdı.

Papağan fosili paleontologları heyecanlandırdı.

Papağanın bacak kemiklerinin yer aldığı aynı alanda daha evvel de 3,6 metre uzunluğunda bir moa kemiği de bulunmuştu.

Papağan fosili milyonlarca yıllık

Yeni Zelanda, milyonlarsa sene evvel, şimdi soyları biten ve boyutları 3,6 metreye uzanan moa’ların yaşam bölgesiydi. Görünüşü ise devekuşuna benzer olan bu moa’ların ağırlıkları ise 230 kiloya varabiliyordu. Bölge üzerinde de Miyosen Çağı’na ait çeşitli sayıda fosil keşfedilmişti.

Ancak şuana kadar soyu tükenmiş olan bir papağan keşfedilmemiş olup, her sene yeni hayvan türleri keşfediliyor. Bu yüzden önümüzdeki yıllarda yeni hayvan türleri ile karşı karşıya kalınabileceği ön görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir