yoğurt yapımı

Yoğurt Nasıl Yapılır? Yoğurt Yapımında Süt Seçimi Nasıl Olmalı?

Yaklaşık 6000 yıldır tüketilen yoğurdun sağlık açısından çok faydaları vardır. İçerisindeki kalsiyum sayesinde kemikleri güçlendirmektedir. Bu sayede kemik hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur. Özellikle sindirim sistemi için önemli bir yeri vardır. Saf olarak tüketilebildiği gibi, meyve ekleyerek de yenebilmektedir. Marketlerde bir çok çeşit yoğurt bulunmasına rağmen, içerisine raf ömrünü artırmak için, katkı maddeleri konabiliyor. Bu yüzden, evde yoğurt yapımı ile sağlıklı beslenmek artık çok kolay. Peki Evde yoğurt nasıl yapılır? Yoğurt yapmanın püf noktaları hakkında her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

Süt Seçimi Nasıl Olmalı?

Öncelikle iyi bir yoğurt yapmanın en önemli adımı, elbette kaliteli bir süttür. Pastörize edilmiş sütle yapıldığında hem tat hem de kıvam açısından istenileni tutturmak zordur. Bu yüzden çiğ sütler kullanılmalıdır. Ancak çiğ süt kullanmadan evvel, sütün güvenilir bir yerden alınması oldukça önemlidir. Sütün temizlenmesi ve kaynatılması işlemi, mikroplarının ölmesi açısından gerekmektedir. Geniş bir tencereye tülbent koyarak sütün iyice süzülüp, üzerindeki tortulardan ayrıştırılması gerekir. Daha sonra fokurdayana kadar ortalama 10 dakika kadar kaynatılmalıdır. Kaynatma esnasında, ara ara karıştırılması, sütün hava almasını sağlar. Süt kaynadığında, kısık ateşe alınarak, 10 dakika kadar pişirilmelidir. İyice kaynadıktan sonra ılınması için, oda sıcaklığında bekletilmesi gerekiyor. Sütün derecesi 42 olduğunda, bu mayalama zamanı geldiğini gösterir. Termometre ile ölçüm yapılamadığı durumlarda, serçe parmakla sütün sıcaklığı kontrol edilebilir. Bu aşama, yoğurdun tutması için en önemli adımdır. Süt istenilen kıvama geldikten sonra, cam kavanozlara ya da cam kaselere eşit oranda paylaştırılır.

Yoğurdun kıvamı için, mayalama aşaması çok önemlidir.

Yoğurdun kıvamı için, mayalama aşaması çok önemlidir.

Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Hazırlanan süt kaplara boşaltıldıktan sonra, mayalama işlemine geçilir. Bu işlemde, ölçü önem taşımaktadır. Mayalama işlemi için oran; 1 litre süte, 1 yemek kaşığı maya şeklinde olmalıdır. Öncelikle, bir kabın içerisine biraz süt, şeker ve tuz karıştırılıp, sonrasında karışıma maya eklenir. Ardından, hazırlanan karışım, oda sıcaklığında bekletilen yoğurt kaplarına, sırasıyla yavaş yavaş eklenir. Maya eklendikten sonra, kapların üzeri kalın bir havluyla sarılır. Oda sıcaklığında ortalama 6 saat kadar mayalanmaya bırakılır. Yoğurtların iyi maya tutması için, ılık bir ortamda bekletilmesi gerekmektedir. Bu yüzden kalorifer altına koyulabilir. Ya da önceden 40 derecede 15 dakika ısıtılmış bir fırına da koyulabilir. 6 saat sonra, yoğurtlar alınarak, fazla suyunun uçması için, ağızları açık bir şekilde 4 saat kadar buz dolabında bekletilir. Bu işlemden sonra, ağızları kapatılarak buz dolabında muhafaza edilir.

Yoğurdun bir kaç porsiyona bölünmesi, yoğurdun ekşimesini önler.

Yoğurdun bir kaç porsiyona bölünmesi, yoğurdun ekşimesini önler.

Katı Yoğurt Yapmanın Püf Noktaları

İstenilen kıvamda bir yoğurt yapımı her zaman kolay olmayabilir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bunlar;

  1. Yoğurdun katı olmasını sağlamak için, kullanılan mayanın kıvamlı olması gerekmektedir. Aksi halde yoğurt sulu olur.
  2. Yoğurdun katı olmasını sağlamanın bir diğer yoluysa, farklı süt çeşitlerini karıştırarak yoğurt yapmaktır. Özellikle keçi sütü ve inek sütü karışık kullanıldığında, istenilen kıvam elde edilmektedir.
  3. Yoğurdun mayalanma sırasında, ılık bir ortamda durması gerekmektedir. Aksi halde sulanır.
  4. Mayalanma işlemi sonrasında bir müddet ağzı açık bir şekilde buz dolabında bekletmek, fazla suyunun uçmasını sağlamaktadır.
Mayalama ölçüsü: 1 litre süte, 1 yemek kaşığı maya şeklinde olmalıdır

Mayalama ölçüsü: 1 litre süte, 1 yemek kaşığı maya şeklinde olmalıdır

Yoğurdun Ekşimesi Nasıl Önlenir?

Evde yoğurt yapımı hakkında bir değer dikkat edilmesi gereken nokta ise, yoğurdun çok çabuk ekşimesi ve bozulmasıdır. Her yoğurt yapımında sıklıkla karşılaşılan durumlardır. Özellikle içerisinde katkı maddesi olmadığı için, raf ömrünün kısa olması gayet normaldir. Ancak bu durumda, hemen ekşimesini önlemek için, mayalama aşamasında, porsiyonlara bölmek gerekmektedir. İstenilen ölçüdeki yoğurdun bir kaç porsiyona bölünmesi, yoğurdun istendiği kadarının tüketilmesini sağlar. Bu sayede, yoğurdun ekşime ve bozulma süresi uzatılır.

[vc_row][vc_column][vc_tta_accordion style=”modern” color=”white” c_align=”center” active_section=”1″ no_fill=”true” collapsible_all=”true”][vc_tta_section title=”Kaynaklar” tab_id=”1542797965754-79e45b47-abcc”][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text]

  • www.bbc.com
  • www.uplifers.com

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_tta_section][/vc_tta_accordion][/vc_column][/vc_row]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir