yüksek tansiyon nedenleri

Yüksek Tansiyon Nedir? Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür?

Tansiyon, vücut işleyişinin düzeni için gereklidir. Tansiyon yüksekliği ile tansiyon düşüklüğünde vücutta çeşitli aksaklıklar ortaya çıkmaktadır. Yüksek tansiyon hali, sıklıkla karşılaşılan ve ileri ki yıllarda karşılaşma olasılığı çok yüksek olan fizyolojik bir rahatsızlıktır.

Tansiyon Nedir?

Tansiyon, kan basıncını düzenleme görevi gördüğü için yaşamsal bakımından çok önemli olan bir olaydır. Tansiyon, kanda bulunan oksijen seviyesini ayarlayarak, dokuların ve organların organların yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmesi için gerekli olan oksijeni dokulara taşır. Tansiyonun olmaması, organların oksijen alamaması ve iflas etmesine yol açar.

Damarın içinde dolaşan kanın damar çeperine yapmış olduğu yüksek basınca hipertansiyon yani yüksek tansiyon adı verilir.

Damarın içinde dolaşan kanın damar çeperine yapmış olduğu yüksek basınca hipertansiyon yani yüksek tansiyon adı verilir.

Yüksek Tansiyon Nedir?

Damarın içinde dolaşan kanın damar çeperine yapmış olduğu yüksek basınca hipertansiyon yani yüksek tansiyon adı verilir. Uzun dönemde bu durum damarın iç yüzeyinde ciddi hasara sebep olur. Yüksek tansiyon sebebiyle organları besleyen damarlarda meydana gelen tıkanma, genişleme ya da yırtılma görülebilir. Hipertansiyon dokulara giden kan akışını aksatarak ya da durumun ciddiyetine göre kan akışını durdurarak organ yetmezliklerine sebep olur.

Yüksek kan basıncı olarak da bilinen hipertansiyon, belirti göstermeden uzun süre böbreklerde, beyin dokusunda, damar sisteminde hasara sebep olabileceği için “sessiz düşman” şeklinde de anılmaktadır. Kan dolaşımında gerekli olan basıncın normalden yüksek olması şeklinde ifade edilen ‘yüksek seviyede tansiyon’, mutlaka doktor kontrolünde takip edilmelidir.

Gebelik durumları yüksek tansiyonun ortaya çıkabileceği durumlardır.

Gebelik durumları yüksek tansiyonun ortaya çıkabileceği durumlardır.

Yüksek Tansiyon Risk Faktörleri Nelerdir?

 • Aile bireylerinde yüksek tansiyon bulunması,
 • 40 yaşını geçmiş olmak,
 • Aşırı kilolu olmak,
 • Sigara içmek,
 • Şeker hastalığı ya da ailede şeker hastası olan bireylerin olması
 • Gebelik durumları yüksek tansiyonun ortaya çıkabileceği durumlardır.

Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

Yüksek tansiyon olan birey genellikle, tansiyon sorunu yaşadığının farkına varmaz. Aslında tansiyon çıkması sonucunda, kişide semptomlar ortaya çıkar. Ancak bu durumun bireyde kronikleştiği, fakat yapılan tahliller ve kontroller sonucunda anlaşılmaktadır. Bu yüzden, tansiyon yükselmesi sebebiyle vücutta meydana gelen değişimlerin mutlaka dikkate alınması gerekmektedir. Yüksek tansiyon durumunda karşılaşılabilecek olan belirtiler;

 • Baş ağrısı,
 • Burun mukozasında çatlamalar ve burun kanaması,
 • Kusma,
 • Görüşte meydana gelen bulanıklık,
 • Baş dönmesi,
 • Bacaklarda şişkinlik,
 • Kulak çınlaması,
 • İdrar artışı,
 • Nefes alımında yaşanan zorluk,
 • Devamlı olarak yorgun hissetme,
 • Kalp ritminde bozukluk ve kalp ağrısıdır.

Kişi yukarıdaki belirtilerden en az bir veya bir kaçını gösteriyorsa eğer mutlaka konusunda uzman olan bir doktora muayene olmalı ve şikayetlerini anlatmalıdır. Erken müdahale yapılmadığı durumlarda ortaya çıkan hasar, kişide böbrek hastalıklarına ve kalp rahatsızlıklarına yol açabilmektedir.

Tansiyon yükselmesi sebebiyle vücutta meydana gelen değişimlerin mutlaka dikkate alınması gerekmektedir.

Tansiyon yükselmesi sebebiyle vücutta meydana gelen değişimlerin mutlaka dikkate alınması gerekmektedir.

Yüksek Tansiyon Tanısı Nasıl Konulur?

Tanı konması hipertansiyon hastalığının tedavisi için önemli aşamalardan biri. Uzman kontrolünde yapılan hipertansiyon tanısı durumun derecesini ve tedavi protokollerini de belirler. Kan basıncı değerinin 140/90 mm hg üzerinde seyretmesi hipertansiyon hastası ihtimalini işaret eder. Hipertansiyon tanısı koyarken  ayrıntılı fizik muayene, elektrokardiyogram haricinde ekokardiyografi, 24 saat süresince kan basıncı izlemi ile laboratuvar testleri uygulanır. Kan basıncı çok çeşitli faktörlerden etkilenir. Sağlıklı ve doğru bir hipertansiyon tanısı yapabilmek adına gerçekleştirilecek olan tansiyon ölçümü evvelinde bir saat içinde gıda alımını durdurmak, istirahat şeklinde olmak, sigara ile kahve kullanmamak gerekir.

Burun mukozasında çatlamalar ve burun kanaması görülebilmektedir.

Burun mukozasında çatlamalar ve burun kanaması görülebilmektedir.

Yüksek Tansiyonunun Zararları Nelerdir?

Yüksek tansiyonun en fazla etkilediği organlar ise; kalp, beyin, böbrekler dışında büyük atardamarlar ile gözlerdir. Hipertansiyon bahsi geçen bu organları etkileyerek kronik dönemde kalıcı sakatlıklara ve de ölümlere sebep olabilir. Tansiyon yüksekliği kalbin mevcut olan iş yükünü artırır. Bunun dışında atar damarlarda tedavisi mümkün olmayan kalıcı hasarlara yol açar. Zamanla özellikle atar damarlarda doku harabiyeti meydana gelir.

 • Kalp yetmezliği, kalp dokusunda büyüme, kalbi besleme görevi gören damarlarda daralmaya yol açar,
 • Beyin kanaması, felç durumu, beyin damarlarında daralma ile beyin  damarlarında tıkanma,
 • Böbrek yetmezliği, böbrek işleyişinde bozulma,
 • Görme duyusunda azalma ve geçici kalıcı körlük,
 • Büyük atardamarlarda  meydana gelen genişleme, damar yırtılması ve damarlarda tıkanma sonucu, gangren ya da ani kanama kaynaklı ölüm,
 • Felç,
 • Boyun ile bacak damarlarında tıkanmadır.

Normal Kan Basıncı Değer Aralıkları Nelerdir?

Normal kan basıncı seviyeleri kişiden kişiye göre değişkenlik gösterse de; 18 yaşını geçen erişkin bireyde, dinlenme halinde,
– Normal Sistolik değer (Büyük tansiyon) en fazla 120 mm Hg’dir
– Normal Diastolik değer (Küçük tansiyon) için en fazla 80 mm Hg olmalıdır.

Hipertansiyon hastalarının yemeklerine tuz eklememeleri ve tuzlu gıdalardan kaçınmaları gerekir.

Hipertansiyon hastalarının yemeklerine tuz eklememeleri ve tuzlu gıdalardan kaçınmaları gerekir.

Yüksek Tansiyona Sebep Olan Gıdalar Nelerdir?

 • Tuz ve tuzlu gıdalar: Hipertansiyon hastalarının yemeklerine tuz eklememeleri ve tuzlu gıdalardan kaçınmaları gerekir. Sağlıklı tuz tüketimi hipertansiyondan korunmak için çok önemlidir.
 • Şeker ve şekerli gıdalar: Tüketim dozuna bağlı olarak tansiyonu arttırıp kalp hastalıklarına da yol açabilir.
 • Çay ve kahve: Bu gıdaların yoğun miktarlarda alımı tansiyonun yükselmesine yol açar.
 • Margarin ile tereyağı: Margarin ile tereyağının direk tüketimi doğrudan tansiyon yükseltmese de damar yağlanması sonucunda damar daralmasına yol açarak yüksek tansiyona yol açar.
 • Alkol ve Sigara: Hipertansiyonu olan kişilerin bu alışkanlıkları kısa süre içerisinde ve doktor kontrolünde bırakması gerekmektedir.

Yüksek Tansiyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yüksek tansiyon tedavisinde ilk adım tansiyonun yükselmesine yol açabilecek olan durum ve davranışlardan uzak durulmasıdır.

Bu uygulamalar durumun daha ciddi seyretmesine engel olacaktır. Bunun dışında ülkemizde hipertansiyon tedavisinde, tansiyonun normal sınırlar içerisinde seyretmesini sağlayacak ilaç kullanımı mevcuttur. Kan basıncının günlük takibi gerçekleştirilmekte ve belirtiler için algılar açık tutulmalıdır. Bütün bunların haricinde bir de herhangi bir şikayet durumunda mutlaka doktor bilgisi alınmalıdır.

[vc_row][vc_column][vc_tta_accordion style=”modern” color=”white” c_align=”center” active_section=”1″ no_fill=”true” collapsible_all=”true”][vc_tta_section title=”Kaynaklar” tab_id=”1542797965754-79e45b47-abcc”][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text]

 • www.medikalakademi.com.tr

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_tta_section][/vc_tta_accordion][/vc_column][/vc_row]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir