Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Zen Stili Ev Dekorasyonunun İncelikleri

Kökeni Hindistan’a dayanan Zen felsefesi kendi içinde derin bir araştırma konusudur. Temelinde; uyum, denge ve huzuru konu alan meditatif bir akımıdır. Başlangıcından bu güne; sanat ve bilim temalarında insanı konu edinen bütün alanlarda yer alan Zen akımı günümüz iç mimari alanında da etkisini gösteriyor. Dekorasyona uygulanabilir hali yine akımın temeliyle paralellik göstererek uyum, denge ve de huzuru baz alıyor.

Zen Stili nedir?

Zen stili dekorasyonu içerisinde kullanılan mobilya ve aksesuarlar Asya tarzına uygun; sade ve yalın özellikler taşıyor. Asya stili dekorasyon gerçekleştirmek eve farklı bir hava katar, ev sahiplerine huzur vermenin yanı sıra dinginlik ve rahatlık hissini de sağlar. Bu yüzden kullanılmayan, ihtiyaç duyulmayan ve sayıca çok olan eşyalardan bu felsefede uzak durulur.

Uzak doğu stiline göre sade bir iç dizayn.

Uzak doğu stiline göre sade bir iç dizayn.

Yakın zamanda ülkemizde birbirinden çok farklı dekorasyon stilleri görülmektedir. Ünlü tarımcılar tarafından incelenen ve ortaya çıkarılan bu stil Asya zen tarzı dekorasyon adı verilmektedir. Asya tipi dekorasyonda evinizin neredeyse her yerini alanında uygulayarak çok farklı ve modern bir görünüm elde edebilirsiniz.

Uzak doğu tasarımına göre düzenlenmiş oturma odası

Uzak doğu tasarımına göre düzenlenmiş oturma odası

Zen stili dekorasyon önerileri

  • Asya stilinde en önemli nokta açık renklere yer verilmesidir. Beyaz, beyaz tonları, bej ve gri bu dekorasyon tarzında tercih edilmelidir.
  • Daha geniş alanlar için; oturma salonunda alçak koltuklar, yatak odalarında da yine yere çok yakın olan yataklar tercih edilmelidir..
  • Asya zen stilinde; gereksiz ya da ihtiyaç duyulmayan malzemeler ve mobilyalara yer verilmez. Yalınlık ve ferahlık dekorasyonun odak noktasıdır.
  • Ahşap eşyaların yer aldığı bu dekorasyon stilinde bambu aksesuarlarda tercih edilebilir.
  • Perde olarak yine bambu veya ketenden üretilmiş stor perdeler dekorasyona uyum sağlar.
  • Uzak Doğu dekorasyon tarzının diğer dekorasyon tasarımlarından farkı; doğal olmasıdır. Dizayn esnasında; tablolar, yeşil çiçekler ve dekoratif aydınlatmalar tercih edilmelidir.

Uzak Doğu zen tarzında en fazla kullanılan ürün mermerdir. Ufak mekanlarda dahi Asya stilinde mermer kullanılır. Bunun sebebi dar alanların mermer zeminden yansıyan ışıkla olduğundan geniş göstermektir.

Asya tarzı dekorasyonda canlı çiçek ve kaktüsler önemli bir yere sahiptir.

Asya tarzı dekorasyonda canlı çiçek ve kaktüsler önemli bir yere sahiptir.

Ayrıca bu dekorasyonda mevcut prizlerin kötü görünümü gizlenmektedir. Doğallığın bu derece ön plana çıktığı dekorasyon türünde son moda değil de onun yerine doğal ürünler kullanılır. 

Uzak Doğu stili oda örneği

Uzak Doğu stili oda örneği

Ferahlığın ilk etapta ön plana çıktığı bu Uzak Doğu dekorasyon stilinde yeşillikler sıkça kullanılır. Taze çiçeklerin ferahlatıcı görünüm vermesi stilin en önemli mesajıdır. Uzak Doğu zen dekorasyon hazırlığında; mutfak ile banyo kolaylıkla kullanabilirsiniz. Mermer lavabolar ile doğal aksesuarlar ortama iç açıcı bir his katar.

Uzak Doğu dokunuşu

Japonya, Çin ile Hindistan kültüründen ilham alınan Zen tarzı, Asya tarzı ya da Uzak Doğu tarzı dekorasyon şeklinde de bilinir. Meditasyon imkanı da sağlayan bu dekorasyon stilinde renkler yoğun olarak beyaz ve beyazın tonları ile siyah, gri, gök mavisi, kahverengi ve de lila rengidir.

Asya stili banyo.

Asya stili banyo.

Minimal Zen stili bu tür dekorasyonların temel taşlarındandır. Özellikle minimal mobilyalar büyük ilgi gördüğü gibi sıkça da kullanılır.

Asya stili salon dekorasyonu; bünyesinde yer alan modern mobilyaları içerir. Sade ve klasik olduğu kadar bu dekorasyon modeli modern bir akımdır.

Zen tarzı dizayn edilmiş bir çalışma odası; doğal ışık ile aydınlatılmış olmalıdır. Kullanılan eşyalar koyu renk dahi olsa, oda içerisinde girecek olan ışığın doğal ve çok olmasına dikkat edilmelidir.

Beyaz ve beyaz tonları Asya stili dekorasyonunda çok sık tercih edilir. Doğal ışığın beyaz ve beyaz tonları üzerindeki etkisi bu tür dekorasyonlarda çok önemlidir.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir